1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yeni nesil öncesi doğum günü partisi; Opel Astra 30 yaşında

Yeni nesil öncesi doğum günü partisi; Opel Astra 30 yaşında

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

kırmızıtıncı nesliyle yine ilkleri barındırarak yollara çıkmaya hazırlanan Opel Astra, 30 yıllık ilgi çekici macerasıyla otomobil dünyasının sembolleri arasında.

2022 ile birlikte altıncı jenerasyona geçiş yapmaya hazırlanan Opel Astra, segmentinin en köklü isimlerinden biri olarak yola devam ediyor. Kadett sonrası markasındaki dönem değişiminin öncü temsilcisi olarak 1991 yılında maceraya başlaya Astra artık 30 yılı geride bırakıyor. Geçmişten günümüze kadar uzanan Astra serüveninde Opel, çeşitli başarılara ve yeniliklere imza atıyor. Lüks ve premium segmentte yer alan Intelli-Lux LED® Matrix farlardan AGR (sıhhatlı giztlar Kampanyası) sertifikalı ergonomik ön koltuklara kadar uzanan bu hikayede, satışa sunulan her yeni nesildeki satış başarısı da dikkat çekiyor. Geçmişten günümüze kadar 5 nesliyle başarılara imza atan Astra, F ve K jenerasyonlarıyla bugüne kadar 15 milyon adetlik satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

opel astra 4

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Opel Astra; 30 yıllık maceradan satırbaşları

Biraz önce bahsettiğimiz gibi Astra, kendisiyle birlikte Opel’deki değişimin de öncü ismi konumundaydı. 90’lı yılların ilk dönemlerinde tüm markalarda hissedilen bu dönüşüme Opel’in cevabı niteliği taşıyan model, bu değişimin simgesi olacaktı ve yeni model Astra ismiyle yollara çıktı. Astra ismi, İngiliz kuzeni Vauxhall Motors’un Opel Kadett modelinin ilk zaman içinderdaki ismi olan Vauxhall Astra’dan alındı. Astra o dönem, ön emniyet kemeri gergileri gibi çok sayıda yeni geliştirilmiş güvenlik sistemiyle dikkat çekti. Şirket içinde Astra F olarak anılan bu yeni model, hammadde kullanımında o yıllar için önemli bir adım olarak yüksek düzeyde geri dönüşüm seviyesiyle de çevresel uyumluluğa sahipti. 1991 ve 1997 yılları arasında yaklaşık 4,13 milyon adet üretilen Opel Astra F, Opel’in bugüne kadarki en çok satan modeli oldu.

opel astra 3
Astra F’de yakaladığı başarıyı devam ettirmek isteyen Opel, bu nedenle sonraki nesil için harekete geçerken kendi dünyasının dışına çıktı. Astra G’yi “Jurassic Park” filminin yardımlarıyla tasarlayarak dikkat çekmeyi başaran Opel, aracın tasarım ve geliştirme ekibinin yeni modeli üç boyutlu bir ortamda çalışmasını sağladı. Astra H ise 2003 yılında rekorları kırarak sahneye çıktı. Saygın kırmızıman otomobil dergisi “auto motor und sport” üçüncü nesil Astra’nın Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki tanıtımında, okuyucularına fuarda en çok hangi kompakt otomobili sevdiklerini sordu. Yeni Opel, oyların yüzde 52’sini alarak oy çoğunluğuyla kazandı.

opel astra 2

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dördüncü nesil ile Opel, “1” rakamıyla karıştırılmaması için “I” harfini atladı. Böylece başarılı orta sınıf Opel Insignia’dan aldığı ileri teknolojileri ilk kez kompakt sınıfın kullanımına sunan Astra J, 2009 yılında tanıtıldı. AFL+ farlar sayesinde Astra köşeleri görebiliyor, ilaveten ön kamerası ile sadece trafik işaretlerini tanımakla kalmıyor, aynı zamanda çizgiten çıkma riskiyle karşı karşıya olan sürücüyü de uyarabiliyordu.

opel astra 5

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

durumihazırda satışta olan Astra K ise bu macerada aydınlatma teknolojisiyle öne çıktı. “2016 Avrupa’da seneın Otomobili” seçilen model, o zamana kadar üst sınıf lüks ve premium modelde kullanılan uyarlanabilir Intelli-Lux LED® Matrix farları kompakt sınıfta sunan ilk otomobil oldu. Yeni Astra K ilaveten, AGR (sıhhatlı giztlar Kampanyası) sertifikalı ergonomik ön koltukları sunarak gelişmiş bir rahatlık ve konfor seviyesi sunuyordu. Koltuklar, günümüzde yeni Astra’da olduğu gibi soğutma ve masaj işlevleriyle geliştirilebiliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

kırmızıtıncı jenerasyonda da Astra markası için ilkleri ve geçiş sürecini barındırıyor. arkaık PSA grubu çatısı altında olan Opel, Astra’yı bu grubun başarılı altyapısı üzerine inşa ederek yola devam ediyor. Değişimiyle ses getiren kuzeni Peugeot 308’de olduğu gibi EMP2 platformu üzerine geliştirilen model bu sayede hafiflik ve rijitlik gibi bölümlerde de önceki nesli geride bırakacak bir üst katmana geçiş yapıyor. EMP2 ile birlikte teknolojik asistan desteklerinde de silahların güçlendirildiği bir tablo bizi bekliyor. Astra, altıncı jenerasyonuyla birlikte ilk kez hibrit motor teknolojisiyle donatılmış olacak. Yeni modelle ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz:[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap