1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yemeksepeti’nin Üzerinde Baskı Artmaya Başladı. Mağdur Olan Kişiler Ortaya Çıktı

Yemeksepeti’nin Üzerinde Baskı Artmaya Başladı. Mağdur Olan Kişiler Ortaya Çıktı
+ - 0

- Advertisement -

Geçtiğimiz haftalarda 60 milyon kişinin ad soyad, telefon, adres gibi bilgileri Yemeksepeti’nin hacklenmesi ile birlikte çalınmıştı. Geçtiğimiz gün ise 20 bin Yemeksepeti kullanıcısının bilgileri paylaşıldı. Mağdur olan kişi ile birlikte gelen tepkilerle birlikte Yemeksepeti’nin üzerinde baskı artmaya başladı.

- Advertisement -

Yapılan saldırılara ikinci kez maruz kalan Yemeksepeti, ilk saldırıda 21 milyon kişinin bilgilerinin çalındığı ifade edilmişti. Yemeksepeti daha sonra ufak bir ceza ödemesi ile birlikte bu konuyu kapatmıştı. İkinci saldırının ise boyutu çok farklı yerlere geldi. Hackerlar, 60 milyon Yemeksepeti kullanıcısının ad soyad, telefon numarası, adres bilgilerini ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Yemeksepeti bir açıklama yayınlayarak hacklenme olayı olmadığını söyledi. Hatta Yemeksepeti bunu iddia eden medya ve bası organlarına dava açmıştı. Hackerlar belirttikleri ücreti vermeleri için Yemeksepeti’ne aynı zamanda süre tanımıştı. Hem medyaya dava açan hem de belirtilen ücreti ödemeyen Yemeksepeti, uyarı ile karşılaştı. Hackerlar 20 bin kişinin bilgilerini herkese açık bir şekilde paylaştı.

Paylaşılan 20 bin kişinin bilgilerini kullanarak rahatsız eden kişilerde ortaya çıkmaya başladı. Twitter’da bir sapığın bir kadına gece yarısında attığı mesajları Başak adında mağdur olan bir kadın paylaştı. Tanımadığı bir kişi tarafından hem uygunsuz olarak mesajlar alan kişinin bunun yanı sıra hem ev adresi kendisine atılıyor hem de görüntülü aranıyor.

Başak adlı kullanıya gelen mesajlar;

177b37c80fb23daeaadbc2c3888bc77a89e41ecc

Olayla ilgili polise giden Başak şikayeti sonucunda hiçbir sonuca varamadı. Twitter’da yaptığı paylaşımlarla durumu bu şekilde açıkladı:

resim 2021 11 29 120309

Bu konularla ilgili hala açıklama yapmayan Yemeksepeti, Başak adlı mağdurun yaptığı şikayet sonrasında ise herhangi veri ihlali yapmadığını tekrarladı.

ca58dc68673fc3051af0214ca28d30eeb39ca46d

Bu olaylar sonrasında Yemeksepeti’ne olan baskı arttı. Gündeme gelen bu konu sonrasında sosyal medyada tepki almaya başladı. Tepkiler zaman geçtikçe büyüme devam ediyor.

 

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap