1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Twitch, “#ADayOffTwitch” altında protesto ediliyor

Twitch, “#ADayOffTwitch” altında protesto ediliyor
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -twitch

Dünyanın en tanınmış canlı yayın platformu Twitch, bu sefer yeni bir özellik veya başarı ile gündemde yer almıyor. Bu sefer #ADayOffTwitch sırası.

Twitch, son dönemde özellikle yurt dışında büyük tepkiler alıyor. Bunun arkasında büyük kanallara genellikle botlar üzerinden saldırılar yapılması ve platformun bu saldırılara karşı çok yavaş kalması yer alıyor.

Bu duruma tepkiler ilk olarak #TwitchDoBetter adı altında başladı. Çünkü birçok yayıncının canlı yayınlarına ırkçı, cinsiyetçi, transfobik ve genellikle taciz edici mesajlar yağmaya başladı. Bunlar yukarıda da dediğimiz gibi özel botlar ile inanılmaz sayılara ulaştı.

Bunları kabul etmeyen, üzücü bulan ve çözüm için aktif adımlar attıklarını belirten Twitch, buna rağmen yayıncıları tatmin edemedi. Bu yüzden #ADayOffTwitch gündem oldu.

ShineyPenLucia konuterblack ve RekitRaven tarafından oluşturulan #ADayOffTwitch kapsamında yayıncılar bugün için canlı yayın yapmayacak. Burada amaç problemlara dikkat çekmek ve Twitch’in sürece daha fazla önem vermesi sağlamak.

Bunun ne kadar etkili olacağını önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz. Ancak Twitch’in toksik kitleyi platform dışına alma ve botlar konusunda gerçekten çok ciddi çalışma yapması gerekiyor. Platform özellikle kadınlar için çekilmez hale gelebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch, geçtiğimiz dönemde Türkiye’de yerel fiyatlanmaya geçmesiyle çok ses getirmişti

Pandemi döneminde patlama yapan Twitch, 20 Mayıs itibarıyla Türkiye’de abonelik fiyatlarını düşürdü. Firmaya göre abonelik fiyatları düştüğü zaman yayıncıların geliri düşmeyecek. Çünkü şirket fiyatların düşmesiyle yayıncıların daha çok abone kazanacaklarını düşündü.

Ancak fakatzon’un sahibi olduğu dev platform burada yayıncılara bir süre için fark ödemesi yaptı. Bu sayede düşen gelirler bir miktar dengelenmiş oldu.

Peki Türkiye’de yeni abonelik fiyatı ne kadar olmuştu? Türkiye’de abonelik 20 Mayıs sonrasında 9,90 TL oldu. Türkiye’de daha önce fakatzon Prime üzerinden 7,90 TL’ye kanallara abone olunabiliyordu. Normal abonelik ücreti ise daha yüksekti.

alakanizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap