1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Türkiye’nin yeni sosyal medya düzenlemesi için taze açıklamalar

Türkiye’nin yeni sosyal medya düzenlemesi için taze açıklamalar
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Türkiye’de sosyal medya özelinde yeni bir düzenleme planı gündemde. Bu konuda yeni bilgiler gelmeyi sürdürüyor.

Türkiye’de sosyal medya kanalları için yeni düzenlemelerin geleceği uzun zamandır konuşuluyor. Yapılan resmi açıklamalar üzerinden ses getiren bu konuda Cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı. Sputnik’te yer alan açıklamalar tam olarak şöyle:

Cumhurbaşkanı ilk olarak Türkiye’nin ‘yalan terörü’ olarak ifade ettiği saldırılara çok sık maruz kaldığını, terör örgütlerinin her mecrada türlü yalanlarla ülkeyi hedef aldıklarını belirtti ve ekledi:

“Yalan terörüyle mücadele etmekte kararlıyız. geridaşlarımız Türkiye’deki verinin Türkiye’de kalacağı, vatandaşlarımızın kişilik haklarını, verilerini koruyacak gerek geleneksel gerek yeni iletişim mecralarındaki itibarsızlaştırma, karalama, yalan ve iftira kampanyalarına karşı duracak yeni bir yasa çalışması için teknik bir çalışma yürütüyorlar. En kısa zamanda hazırlıklar tamamlanacak. Meclis açılır açılmaz bu konu Meclisimizin gündemine getirilecektir.”

Bu konunun Türkiye ve demokrasi için önemine işaret eden Cumhurbaşkanı, hem bireysel hak ve özgürlükleri koruyacak hem de millete, devlete yönelecek sistematik dezenformasyon ve yalan terörüne karşı milli güvenliği koruyacak bir yasal zeminin ortaya konmasına katkı vereceklerini söyledi.

Erdoğan hepsine ek olarak “doğal sadece yalan olayı da değil. Twitter gibi sosyal medya platformlarının burada sadece kuru kuruya bir ofis açmasını kastetmiyoruz. İleriler, burada personeliyle, her şeyiyle bulunacaklar ve rastgele bir ihlal durumunda cezası da verildiği zaman bu cezaları da tahsil edilecek.

Şu an itibarıyla bakıyorsunuz Twitter’ın, Facebook’un, hiçbirisinin rastgele bir yanlış iş yaptıkları zaman muhatap alınabilecek bir özellikleri yok. Biz bunlarla uğraşamayız. Bedel ödeyecekler. kafaka çaresi yok bu işlerin” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni sosyal medya düzenlemesi için daha önce şunlar aktarılmıştı

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkanlara göre sosyal medya kanalları üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması planlanıyor. Yalan haber yayan ve yapanların da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması hedefleniyor.

Buna ek olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) veya Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) içerisinde, sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek bir Sosyal Medya reislığı’nın açılabileceği de aktarılıyor.

Hatırlarsınız kısa süre önce konuşan Cumhurbaşkanı, ülke genelindeki yangınlar konusunda yapılan paylaşımlarını eleştirirken, “Ben şahsen bu sosyal medayaya hiç olumlu bakmıyorum ve Meclis’in açılmasıyla birlikte de sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum.” demişti.

Yeni dönemin yakında daha ayrıntılı hale gelmesi bekleniyor. Sürecin somut etkilerini ise hep beraber göreceğiz. Yeni düzenlemenin şu an birçok endişe barındırdığını belirtelim.

alakanizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki ayrıntılara bakın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap