1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 23,5 büyüdü

Turkcell ikinci çeyrekte yüzde 23,5 büyüdü
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Turkcell Grubu, 2021 yılının ikinci çeyreğinde büyüdü ve yıl sonu için hedeflerini yükseltti. Buna göre teknoloji şirketi geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23,5 artışla 8,5 milyar TL gelir elde etti.

Turkcell yılın ilk 6 ayında ise yüzde 20,6’lık büyüme kaydederek 16,3 milyar TL ciroya ulaştı. FAVÖK ise ikinci çeyrekte Grup bazında yüzde 22,7 artışla 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti. 2021’in yılın ikinci çeyreğinde 617 bin yeni müşteriye daha ulaşan şirket, Haziran sonu itibarıyla toplam 1,3 milyon yeni müşteriye ulaştı. Şirket böylelikle 2019’da başlattığı “her yıl 1 milyon yeni müşteri” hedefini ilk 6 ayda aşmayı başarmış oldu.

Turkcell yıl sonu için hedeflerini yükseltti

Bu doğrultuda dijital servislerini de büyüten Turkcell, BiP, TV+, lifebox ve fizy gibi önemli markalarıyla, bu çeyrekte tekil gelirini yıldan yıla yüzde 32 artırdı ve 404 milyon TL’ye ulaştırdı. Şirketin güvenli ve akıllı teknolojilere sahip bulut depolama ürünü lifebox 1 milyon ücretli kullanıcıyı aşarken, BiP ikinci çeyrek sonu itibariyle toplam 82 milyon indirmeye ulaştı.

turkcell en buyuk ortagi turkiye varlik fonu oluyor

Bu servislerin yanı sıra Paycell de yüzde 78 oranında büyüdü. Buna göre servis,n aktif kullanıcı sayısı ise 5,5 milyona ulaştı. Paycell’in mobil ödeme hacmi ise geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 94 büyüyerek 418 milyon TL’ye ulaştı.

Turkcell sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda da somut adımlarına devam ettiğini belirtiyor. Buna göre şirket, 2030 yılına kadar şirketin ihtiyaç duyduğu elektrik tüketimini yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon olma hedefleri kapsamında İzmir Karadağ Rüzgâr Enerjisi Santrali’ni bünyesinde bulunduran Boyut Grup Enerji’yi satın almak için Haziran sonunda hisse devir sözleşmesi imzaladı. 

İlk 6 ayda ortaya çıkan başarılı operasyonel ve finansal performans nedeniyle Turkcell 2021 yıl sonu hedeflerini yükseltti ve yukarı yönlü revize etti. Bu doğrultuda şirket 2021 sonu için yaklaşık yüzde 18 gelir büyümesi hedefliyor.

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap