1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Türk profesör 6G teknolojisi için çıkış tarihi paylaştı

Türk profesör 6G teknolojisi için çıkış tarihi paylaştı

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -6G

Henüz 5G teknolojisi belli ülkelerde kullanıma sunulmuşken 6G teknolojisiyle ilgili çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor.

kırmızıtınbaş Üniversitesi Mühendislik ve tabiat ilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat ve ABD’de 5G ve ötesi araştırmaları yürüten Dr. Volkan Sevindik, dünyada 5G uygulamalarında gelinen son durumu ve 6G teknolojisinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları değerlendirdi.

2021 yılının ABD’de 5G’nin kurulum ve uygulama yılı olacağını ifade eden Prof. Dr. Oğuz Bayat, “6G konusundaki çalışmalar henüz araştırma aşamasında. Şu anda 6G ağının özellikleri tanımlanıyor. Bunun ardından standart geliştirme çalışmaları başlayacak. Bu aşamada baz istasyonu, çekirdek network ve diğer bileşenlerin özellikleri ayrıntılı şekilde belirlenecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6G teknolojisi ne zaman kullanıma sunulacak?.

Prof. Dr. Oğuz Bayat’ın verdiği bilgilere göre 6G’ye yönelik standart belirleme ve geliştirme çalışmalarına paralel, üreticiler de uygun yazılım ve donanımları geliştirme yolunda ilk adımları atacak. var plana göre ilk testlerin 2025 yılında yapılması ve performans analizlerinin ortaya çıkarılarak 2025 yılının sonlarına doğru kullanıcıların hizmetine sunulması planlanıyor.
Dr. Volkan Sevindik, bu alanda çalışmak isteyen akademisyen ve araştırmacılara yönelik tavsiyelerde bulunurken 6G teknolojisi üzerinde çalışabilmek için 5G teknolojisini çok iyi bilmek gerektiğini vurguladı.

Şu anda Türkiye’deki çalışmaların tümünün 5G çalışmaları olduğunu vurgulayan Sevindik “Biz yaptığımız akademik çalışmaların sonuçlarının servis operatörleri tarafından kullanılmasını ve mevcut baz istasyonları yazılımlarına entegre edilmesini hedeflediğimizden, bu şekilde yapılan 6G çalışmalarının başlamadığını söyleyebiliriz” dedi.

6G teknolojisi sayesinde salgının başlamadan biteceği belirtiliyor

6G, yeni girilen ortamlarda vücudun daha önce hiç rastlamadığı mikroorganizmaları tespit edip alarm verilmesini sağlayacak uygulamalara imkan tanıyacak. Bu sayede salgınların başlamadan önleneceği ifade ediliyor.

alakanizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki ayrıntılara bakın[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap