1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Telegram söylenildiği kadar güvenli mi?

Telegram söylenildiği kadar güvenli mi?
Telegram güvenli mi
0

- Advertisement -

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi, herkesi endişenlendirdi. O yüzden WhatsApp kullanıcıları, farklı ve daha güvenli mesajlaşma uygulamaları aramaya başladı. Çoğu kullanıcının ilk rastladığı uygulama ise Telegram. Bu yüzden Telegram’ın güvenli olup olmadığıyla ilgili bir içerik hazırlamak istedik. Fakat Telegram güvenli mi? sorusunu cevaplamadan önce Telegram’ı bir tanıyalım.

- Advertisement -

Telegram nedir?

Telegram nedir
Telegram nedir

Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil (Android, iOS, Windows Phone) hem de masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) için mevcuttur. Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamıştır. Kullanıcılar birbirleri arasında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilmektedirler. Geliştiricileri ayrıca Kasım 2016’da Telegraph isminde, kullanıcıların çeşitli formattaki içerikler oluşturmalarını ve hikâye yazmalarını sağlayan bir uygulama hazırlamıştır. Telegram 2021 yılı ocak ayında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştır.

Telegram güvenli mi?

Telegram guvenli mi
Telegram güvenli mi

Aslında Telegram, abartıldığı kadar güvenli değil. Zaten Telegram’ın varsayılan olarak kullanılabilen bir uçtan uca şifreleme özelliği yok. Uçtan uca şifrelemeyi kullanabilmek için de uygulamanın içinde yer alan gizli sohbet özelliğini aktif etmek gerekiyor. Bunun yanında siz gizli sohbeti kullansanız bile pek güvenli değil.

Çünkü Telegram, her ne kadar açık kaynak kodlu olsa bile kendi uçtan uca şifreleme programını herkesle paylaşmıyor. Yani bu da Telegram’ın üçüncü kişilere veri aktardığı konusunda bizi şüphelendiriyor.

Bunun yanında 4 Kasım 2014’te Telegram, Telegram kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen kişiye $300.000 ödül vereceği bir yarışma düzenledi. 11 Şubat 2015’te yarışma bitti ve kazananı olmadı. Ayrıca Telegram, hükûmetler dahil olmak üzere hiçbir 3. partiyle bugüne kadar veri paylaşmamıştır. Yani Telegram, bu kadar buyük bir ödül belirlediğine göre gerçekten kendine güveniyor demektir. Fakat her ne kadar sisteme sızmak zor olsa da Telegram, kâr amaçlı veri satışı yapıyor olabilir. İhtimalli şekilde belirtiyorum çünkü bunu kanıtlamak pek mümkün değil.

Eğer gerçekten güvenli şekilde mesajlaşmak istiyorsanız kesinlikle signal uygulamasını kullanın. Çünkü piyasadaki en güvenli mesajlaşma uygulaması şu anlık signal gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap