1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Telefonda Pegasus casus yazılımı olup olmadığını nasıl tespit ederiz?

Telefonda Pegasus casus yazılımı olup olmadığını nasıl tespit ederiz?
+ - 0

- Advertisement -

Son dönemlerde çok konuşulan casus yazılım Pegasus, bütün teknoloji kullanıcıları için tehlike arz ediyor. Pegasus casus yazılımı sayesinde telefonunuz aracığıyla korsanlar bütün aktivitelerinizi izleyebiliyor. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile daha tehlikeli hale geldiğinin göstergesi olan casus yazılımlar, zirve noktalara ulaştı.

- Advertisement -

İnsanların telefonlarına sızarak mahremiyetinizi açığa çıkaran bu Pegasus casus yazılımının telefonunuza bulaşıp bulaşmadığını nasıl tespit ederiz? Pegasus ve diğer casus yazılımlardan nasıl korunuruz? İşte bu soruların cevabını yazımızda sizlere vereceğiz.

Guvenlik

Pegasus casus yazılımı nedir?


İsrail merkezli olan Pegasus casıs yazılımı, özel bir şirket olan NSO tarafından geliştirilmiştir. Dünya üzerinde her yerde pazarlanan ve lisanslanan bir casıs yazılımdır. İOS ve Android işletim sistemleri kullanan telefonların neredeyse tamamına bulaşması muhtemel olan yazılım, ilk defa 2016 yılında tespit edilmiştir.

Sadece tek bir tıklama ile akıllı telefonlara basit bir şekilde bulaşabilen Pegasus, kimlik avı yöntemi ile kurbanlarını ağına düşürmeyi başarıyor. Bu casus yazılımın bulaştığı telefonlar, uzaktan kontrol, gizli mesaj okuma, telefon konuşması dinlenmesi, fotoğraf ve videoların görüntülenmesi gibi birçok konuda izlenebiliyor.

Ancak NSO tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımı, yıllar geçtikçe daha da gelişiyor. Android ve İOS işletim sistemlerinin açığı olan ” Sıfır gün” olarak adlandırlan güvenlik açıklarından yararlanarak birçok kullanıcıyı hedef alarak bilgilerine erişim sağlayabiliyorlar. bu ” Sıfır Gün” olarak bilinen açığı, halen telefon üreticileri fark etmiş değil.

Hacking

Telefonumda Pegasus yazılımı mevcut mu?

Şimdiye kadar 60 binden fazla teknolojik cihaza bulaşan Pegasus casus yazılımını, virüs programları tespit edemiyorlar. Fakat bazı ufak ayrıntılar bu casus yazılımın telefonunuza bulaşıp bulaşmadığını ele veriyor. Cihazınız son zamanlarda normalde fazla ısınıp, bataryanız hızlı bir şekilde bitiyor ise casus yazılım sizin de telefonunuzda olabilir. Aynı zamanda telefonunuzda normalden daha fazla bir yavaşlama da mümkünse bu da potansiyel bir casus yazılımın sizin cihazınızda olduğunun bir kanıtı olabilir.

Pegasus nasıl tespit edilir?

Uluslararası Af Örgütü’nün geliştirdiği, macOS veya Linux tabanlı sistemlerde çalışan ve Mobil Doğrulama Araç Takımı (MVT) adı verilen bu yazılım ile cihazınıza casus yazılım Pegasus’un bulaşıp bulaşmadığını kontrol edebilirsiniz.

GitHub üzerinden yayınlanan MVT, akıllı telefondaki verilerin yedek bir kopyasının bilgisayara alınmasının ardından Pegasus yazılımının bıraktığı izleri hızlı bir şekilde taradıktan sonra cihaza herhangi bir kötü yazılım bulaşıp bulaşmadığını tespit ediyor.

Pegasus

Pegasus yazılımından korunma yolları

Birçok insanın Pegasus tarafından hedef alınması pek mümkün olmasa da, yalnızca Pegasus değil, diğer birçok casus yazılıma maruz kalmamanız adına bazı basit adımlar mevcut.

  • Pegasus gibi casus yazılımlar, özellikle İMessage linki ile telefonunuza bulaşabilir. Bu nedenle iMessage üzerinden gelen her linke tıklamamak lazım. Sadece güvendiğiniz linklere tıklamanız önerilir. Ayrıca Mail veya WhatsApp üzerinden tanımadığınız kişilerden gelen mesajlar ve linkeri kesinlikle açmayın.
  • Cihazlarınızın güncellemelerini yapmayı unutmayın. En güncel sürüm, her zaman en güvenilir sürümdür. Bahsettiğimiz ” Sıfır Gün” olarak adlandırılan güvenlik açığı, Pegasus tarzı yazılımların en çok tercih ettiği yoldur.
  • Halka açık Wifi ağlarından kesinlikle kaçının. Ortak wifi ağlarını kullanmamaya dikkat edin. Özellikle oteller ve kafeler gibi ağlara bağlanacaksanız kaliteli bir VPN uygulaması tercih etmeniz gerekiyor.
  • Cihazınızın verilerini şifrelediğinizden, İOS veya Android için uzaktan silme özelliklerinin aktif hale geldiğinden de emin olmanız gerekiyor. Aksi taktirde bu casus yazılımların cihazınıza bulaşması an meselesi olabilir.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap