1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Take-Two, GTA’daki çeşitli mod projelerinin peşinde!

Take-Two, GTA’daki çeşitli mod projelerinin peşinde!
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Take-Two Interactive tarafından açılan bir yasal mücadele sonucunda Re3 adlı mod projesinin geliştiricileri Kaliforniya eyaletinde dava süreciyle uğraşıyor. Bu önemli planın çok önemli bir yanı var. Çünkü Grand Theft Auto 3 ve GTA: Vice City oyunları tamamen tersine mühendislik metoduyla yeniden inşa ediliyordu. Ayrıca proje Nintendo Switch, PlayStation Vita ve Nintendo Wii U platformlarına da taşındı. Bu durum ise şirketin pek hoşuna gitmedi.


Bir GTA hayranı kırmızımanya’da canlı yayını bastı

Bir GTA hayranı kırmızımanya’da canlı yayını bastı

kırmızıman yarışma programı olan Schlang den Star’ı basan bir GTA hayranı, sunucuya GTA 6’nın nerede olduğunu soruyor.

Mod projelerinin geneli orijinal oyunu almaya teşvik ediyor

ABD yasalarına göre tersine mühendislik genel olarak yasal kılınıyor. Bunun yanı sıra yasanın ihlalini azaltmak için geliştiriciler birtakım yollar izliyor. mesele sızdırılmış rastgele bir kaynak kodunda; müzik, diyalog ve resimler gibi telif hakkıyla korunan içerikleri kullanmaktan kaçınıyor. Hatta oyuncuları bunları edinmesi için orijinal oyunu satın almaya teşvik ediyor.

Take-Two, GTA'daki çeşitli mod projelerinin peşinde

Take-Two dava sürecinde kararlı rol oynuyor

Take-Two tersine mühendislik konusundaki duruşunu bozmayarak kararını değiştirmeden üzerine gitti. Bu noktada iki klasik GTA oyunu Grand Theft Auto 3 ve GTA: Vice City‘nin kaynak kodunu yasadışı bir şekilde kopyalama, uyarlama ve halka dağıtmaya çalışma nedenleriyle proje üzerinde çalışan geliştiricileri dava etti.

Take Two GTiçehreki cesitli mod projelerinin pesinde 2

Şirket aynı zamanda geliştiricilerin GTA‘nın kaynak kodunu veya oyunların görsel-işitsel unsurlarını kopyalama, uyarlama veya dağıtma haklarına sahip olmadıklarını vurguladı. Bu durumun ilaveten telif hakkı ihlaline girdiğini açıkladı.

Üç klasik GTA oyununa remaster sürümün geleceği düşünülüyor

İşin perde arkasına baktığımızda Take Two‘nun GTA oyunlarının modlarına karşı yasal işlemleri hızlandırdığı açıkça görülüyor. Bu konu hakkında pek çok kişi bu modları kaldırarak şirketin GTA 3, GTA: Vice City ve San Andreas‘a remaster (yeniden düzenleme) çıkartıp rekabeti bozmaya çalıştığını iddia ediyor.

Take Two GTiçehreki cesitli mod projelerinin pesinde 3

Sizler Take-Two Interactive‘in mod yapımcıları üzerindeki baskısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket bu konuda haklı mı? kanaatlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

REKLAM

REKLAM

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap