1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SpaceX, Inspiration4 göreviyle uzaya ilk defa sivil çıkardı [İzle]

SpaceX, Inspiration4 göreviyle uzaya ilk defa sivil çıkardı [İzle]

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -



spacex Inspiration4

SpaceX, uzun zamandır yapılan planları gerçeğe dönüştürdü ve sabaha karşı yapılan Inspiration4 göreviyle uzaya ilk defa sivil çıkardı.

fezaa ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle gerçekten tarih yazdı. Peki bu arkasında bir bağış projesi de yer alan önemli başarı için neler bilmek gerekiyor? İşte başlıklar halinde cevaplar;

SpaceX, Inspiration4 görevi ile uzaya sivil götüren ilk firma mı oldu?

Bunun cevabı hayır. Biliyorsunuz geçtiğimiz ay Virgin Galactic ve Blue Origin uzay firmaları iki önemli kalkış ile uzaya sivil götürdüler. Hatta bu görevlerde şirketlerin CEO’ları da aktif olarak yer aldı ve kısa süreli de olsa uzaya çıktı.

SpaceX uzaya tam olarak kimleri götürdü?

Bu görevde Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya adımlarını attı. vazifedeki en önemli isim milyarder Jared Isaacman konumunda. Bu tarihi görevi mümkün kılan esas isim olan Isaacman, yanına dikkat çeken isimler seçmişti.

Inspiration4 görevinde yer alan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı oldu. başka isimlerden Chris Sembroski‘nin 41 yaşında bir emekli pilot ve aktif Lockheed Martin çalışanı. Dr. Sian Proctor ise 51 yaşında bir pilot girişimci ve eğitimci.

43DYW7QBC4I6ZB7APYD33HHCOA

Inspiration4 görevi için özel bir Netflix içeriği geliyor

vazife her zaman olduğu gibi YouTube üzerinden canlı olarak yayımlandı. Aynı zamanda görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayacak Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeseli de yolda bulunuyor. Türkçe olarak art Sayım: Inspiration4 feza vazifei isimli belgeselin ayrıntıları burada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX görevi ne kadar sürecek?

Yapılan açıklamaya göre Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor, toplam üç kez dünyanın etrafında dönecekler. tarafi bu dört kişi Virgin Galactic ve Blue Origin görevlerine oranla çok daha uzun süre yer çekimsiz ortam / gerçek uzay deneyimi yaşayacak.

SpaceX görevi tam olarak nasıl yapıldı?

Şirket konuklarını aslında Blue Origin ile benzer bir şekilde uzaya çıkardı. Büyük ses getiren kalkışta Falcon 9 roket modeli kullanıldı. fezaa çıkarılacak kişiler ise Falcon 9’un önünde yer alan Crew Dragon kapsülü içerisinde konumlandırılmıştı.

Video (diri yayını geriye doğru sarabilirsiniz)



[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap