1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Sosyal medya fenomenine uygunsuz fotoğrafa savcılıktan ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı – Magazin Haberleri

Sosyal medya fenomenine uygunsuz fotoğrafa savcılıktan ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı – Magazin Haberleri
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

İzmir‘de yaşayan bir sosyal medya platformunda 2,4 milyon takipçisi olan dansçı verme Yön‘e, 10 Haziran tarihinde iddiaya göre O.C, internet üzerinden cinsel organının fotoğrafını göndererek mesaj attı.

Mesajı gören Yön, avukatı kırmızıperen Çetinkaya aracılığıyla savcılığa gidip, şikayette bulundu. 28 Haziran 2021 tarihinde savcılık, ‘Şikayetçinin, Instagram hesabını gizliye alması durumunda bu kişilerden bu tarz mesajların gelmeyeceği gözetilerek’ kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.

İzmir barış Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazın da aynı gerekçeyle reddedilmesi üzerine Avukat Çetinkaya, anneyasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

“TABİİ Kİ HESAPLARIM AÇIK OLACAK”

Fenomen olduğu için sosyal medya hesabını açık olarak kullanmak durumunda olduğunu belirten verme Yön, “Bu kanaat beni oldukça üzen yersiz bir kalıp. Kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz vakalarında suçlunun suçundan çok ‘Kadının o saatte orada ne işi var?’, ‘sebep etek giymiş?’ gibi özgürlüğümüzü kısıtlayıcı kanaatlerden bir farkı yok” dedi.

Hem TikTok fenomeni ve sosyal medya influencer’ı olduğunu söyleyen Yön, “Bu koşullarda sosyal medya hesaplarım herkesin erişimine açık olacaktır. lakin bu durum, sosyal medyadaki kullanıcıların bana veya sosyal medyada tanınan diğer kişilere hakaret etmesi veya cinsel taciz içerikli mesajlar atmaları hakkını onlara tanımaz” diye konuştu.

K2gTmXhjNk6tq7F CMsWPw


siyahrı değerlendiren Yön’ün avukatı kırmızıperen Çetinkaya, durumun kaygı ve üzüntü verici olduğunu söyledi. Çetinkaya, “Müvekkilim bir sosyal medya fenomenidir. yalınce bu nedenle dahi hesabını veya mesaj isteklerini gizlemesi mümkün değildir. Kaldı ki sırf tacizcinin birisi kendisini taciz etmesin diye kişisel özgürlük alanının kısıtlanması tavsiyesi ile savcılık makamının hem de barış Ceza Hakimliği’nin aynı görüşü paylaşarak soruşturmayı kapatması kaygı ve üzüntü verici bir durumdur” dedi.

“AÇIK HESAPLAR TACİZCİLERİN HEDEFİ HALİNE GELECEKTİR”

siyahrı anneyasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarının altını çizen Avukat Çetinkaya, “Bu bakış açısı, ‘Kadın mini etek giymezse, taciz de olmaz’ diyenlerle aynı bakış açısının paylaşılmasıdır. Tacizci taciz etmesin diye, müvekkilimin kendi özgürlük alanının kısıtlanmasının istenmesi hiçbir hukuk normuna uymamakla birlikte, hukuku bir kenara bırakırsak hiçbir insanlık normuna da uymamaktadır. Bu kararı anneyasa Mahkemesi’ne taşıyacağız. ters halde başta kadınlar olmak üzere hesabı gizli olmayan tüm hesap sahipleri tacizcilerin ve zorbaların hedefi haline gelecektir” dedi.


HAWKEYE’DEN İLK FRAGMAN

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap