1. Ana Sayfa
  2. Genel

Saniyeler İçerisinde Tsunami Uyarısı Verebilecek İstanbul’un İlk Tsunami Gözlem İstasyonu Kuruldu

Saniyeler İçerisinde Tsunami Uyarısı Verebilecek İstanbul’un İlk Tsunami Gözlem İstasyonu Kuruldu
0

- Advertisement -

Avrupa’nın ilk ve tek disiplinli bir şekilde ölçüm yapabilen, bir gözlem istasyonu niteliği taşıyan tsunami gözlem istasyonu faaliyetlerine başladı.

- Advertisement -

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, ayrıca Büyükçekmece Belediyesi’nin iş birliğiyle, İstanbul’un ilk tsunami gözlem istasyonu kuruldu. Büyükçekmece’de konumlandırılan istasyon, Avrupa’daki ilk ve tek disiplinli bir şekilde ölçüm yapan istasyon olma özelliğini taşımaktadır.

Son dakika itibari ile Büyükçekmece Marina Yat Limanı’nda açılışı yapılan tsunami gözlem istasyonu, meteorolojik gelişmeleri, sismik depremleri, veya deniz seviyesi gözlemlerini gerçekleştirebilecek. Deprem Araştırma Enstitüsü ve Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası bir Marmara depreminde deniz tabanında yaşanan faaliyetlerin çok hızlı bir şekilde inceleyip, ortalama 5 dakika içerisinde tsunami uyarısı verebileceğini söyledi.

ocean 5176878 1280

İlerde Kurulabilecek Gözlem İstasyonları, Jeolojik Hareketleri de  İzleyebilecek

Özener’in yaptığı açıklamada, önümüzdeki süreç boyunca iki istasyon daha kuracaklarını ve bir tanesinin yakın bir zamanda açılacağını belirtti. Açıklamaya göre yeni inşa edilecek gözlem istasyonlarında GPS teknolojisinden jeolojik hareketler takip edilecek.

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi; “Deprem istasyonlarında depremin lokasyonunu saniyeler içinde belirleyebiliyoruz. Biliyorsunuz ilk olarak Marmara Depremi, ikincil etki olarak da bizi bekleyen bir risk de tsunamidir. Olası bir Marmara depreminde de direkt fayın özelliğinden dolayı değil ama deniz tabanında meydana gelecek heyelandan sonra bir tsunami olabilecek. Bu konuda da bu kurulan istasyonlarla hedefimiz, ortalama 5 dakika içinde  tsunami uyarı mesajını vermek.”

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap