1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sanal Gerçeklik Gözlükleri İle İneklerden Daha Fazla Verim Alıyorlar

Yapılan araştırmalara göre sanal gerçeklik gözlüğü takılan inekler daha fazla verimli oluyor.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri İle İneklerden Daha Fazla Verim Alıyorlar
0

- Advertisement -

Rusya’da süt verimini ve kalitesini artırmak için bir yöntem uygulandı ve başarılı olunduğu gözlemlendi. Yapılan yöntemin sonucunda ise sanal gerçeklik gözlükleri ile ineklerden daha fazla verim alıyorlar.

- Advertisement -

Tarım ve Gıda Bakanlığı bünyesinde bir deneme yapıldı ve ineklere sanal gerçeklik gözlüğü takıldı. Sebebi kış mevsiminin gelmesiyle depresyona giren inekler oluyordu. Düşen süt verimi bu sayede ineklerin kendini çayır çimende zannetmesiyle veriminin artmasını sağladı.

Bilinen üzere soğuk mevsimlerde süt veriminin düşmesi ile ilgili kesin bir çözüm üretilememişti. Yetkililer sanal gözlüğün ilk deneme de bile fark edilebilir verim artışı sağladığını, hayvanların ruh halinin iyileştiğini belirtti. Tarım ve Gıda Bakanlığı bir çözüm üretilene kadar sanal gözlük uygulamasının devam edeceğini söyledi. Hatta ineklerin kafasına uygun sanal gözlükler tasarlandı.

sanal gerceklik gozlukleri ile ineklerden daha fazla verim aliyorlar
Sanal gerçeklik gözlükleri ile ineklerden daha fazla verim alıyorlar.

 

Bu haberi izleyen vatandaşımız İzzet Koçak’ta uygulamaya koyuldu. Aksaray’da hayvan çiftliği bulunan Koçak, büyükbaş hayvanlarının sanal gözlük ile çayır çimen dolaştırarak süt verimini artırdığını belirtti. Rusya’da ki çiftçilerle iletişime geçip sanal gerçeklik gözlükleri ile büyükbaş hayvanlarına aynı videoları izletti. ‘’İnekler mutlu olunca sütün kalitesi artıyor.’’ diye belirten Koçak, Rusya’da ki yetkililerden örnek alıp iki ineğinde sanal gerçeklik gözlüğü ile bir deneme yaptı. 10 gün boyunca izlediği ve bire bir ilgilendiği hayvanlardan güzel geri dönüşler aldığını belirtti. Başarılı olduğu takdirde gözlük sayısını artıracağını ve bütün hayvanlarından bu şekilde verim almayı hedeflediğini söyledi.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap