1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Samsung’dan Hamle Geldi. Çip Krizi Ne Zaman Bitecek?

Samsung 17 milyar dolar değerinde devasa yatırım ile çip krizine son vermeye çalışıyor. Peki çip krizi ne zaman bitecek?

Samsung’dan Hamle Geldi. Çip Krizi Ne Zaman Bitecek?
0

- Advertisement -

Dünyada meydana gelen çip krizi hala devam ediyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung çip krizi için hamle yapmaya başladı. Çip Krizi ne zaman bitecek? 

- Advertisement -

Teknoloji devlerinden Samsung, koronavirüs salgınıyla birlikte meydana gelen çip krizi için çözüm üretecek. ABD’nin Teksas eyaletinde yeni bir tesis kuracağını açıklayan Samsung buraya 17 milyar dolarlık yatırım yapmaya karar verdi. Dev yatırım yapacak olan Samsung, 5 milyon metrekarelik alana yarı iletken bir üretim merkezi olan fabrika kuracak.

9e300b719c10ec8bf3fabaf3cb165293968147e8

Samsung kuracağı fabrika sadece çip sorununa değil aynı zamanda firmanın teknolojik gelişmeleri için yapacağı yatırımda olacak. 5G teknolojisi ve yapay zeka teknolojisi gibi daha bir çok sektörde ihtiyaç duyulan yarı iletkenler için çalışma yürütecek. Bu yatırım ile akıllı telefon ve otomotiv sektörü rahat bir nefes almış olacak. Samsung yatığı açıklamada, yarı iletken sektörüne küresel çapta destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Çip Krizi Ne Zaman Bitecek?

Samsug’un kuracağı fabrika ile ilgili yaptığı açıklamada, temel atma işlemlerinin 2022 yılının başlarında gerçekleştirileceği, 2024’ün sonlarında ise faaliyete geçeceği açıklandı. Çip krizi ne zaman bitecek sorunun cevabı aslında bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte kesinlik kazanmış olacak. Samsung aynı zamanda ABD hükümeti ve Başkanı Biden’a teşekkürlerini sundu. Bu fabrika Amerika’da yapılmış en büyük yatırım olacak. Bu yatırım ABD’ye çok fazla yarar sağlamayacak ama faaliyete geçmesi istihdam ve gençlerin stajı açısından çok önemli olduğu biliniyor. Bu yüzden ABD yatırıma destek olmaya devam edeceği söyleniyor.

 

 

 

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap