1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Rus hükümetinden örnek niteliğinde elektrikli otomobil teşvik planı

Rus hükümetinden örnek niteliğinde elektrikli otomobil teşvik planı
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil modellerinin sokaklardaki varlığını artırmak isteyen Rus hükümeti, bu kapsamda önemli teşvikleri devreye alıyor.

Günümüz pazarında Türkiye ile benzer şekilde elektrikli otomobil satışları oldukça düşük olan Rusya, kısa vadeli planlanlarla bu sayının yukarıya çekilmesini istiyor. Hükümet tarafının geçtiğimiz ay içerisinde ön aşamalarıyla duyurusunu gerçekleştirdiği teşvik paketiyle ilgili ayrıntılar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. 2024 yılından itibaren her yıl en az 25 bin elektrikli otomobilin satılmasını hedefleyen hükümet bu kapsamda tercih yapacak kullanıcılara, ülke içerisinde tüm ücretli yollardan rastgele bir bedel ödemeden geçiş yapabilme ilavetenlığını tanıyacak.

Norveç elektrikli otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil üreticileri için de teşvikler yolda

durumihazırda payları yüzde 1’in altında konumlanan elektrikli araç payının artırılması, tüm dünyanın içerisinde bulunduğu dönüşüme paralel şekilde destekleniyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse 2030 yılı itibarıyla bu segmentlerdeki araçların Rusya toplam pazarında yüzde 10’u aşan bir paya sahip olması bekleniyor. Rusya merkezli kaynaklara baktığımızda ülkede elektrik dönüşümünü destekleyecek çok ciddi adımların atılacağını da görebiliyoruz. 10 milyar doları aşan bir yatırımın çerçevesinde gerçekleştirilecek olan adımlar arasında şarj altyapılarının güçlendirilmesi ve istasyonların artırılması gibi alıcıların tercihlerini doğrudan etkileyecek bölümler de mevcut. Buradaki temel hedef 2030 yılına kadar 72 bin adetlik şarj noktasının tamamlanmış olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ağır ticari araçlar için hayat kurtarıcı nitelikte olan hidrojen yakıt teknolojisi de plan kapsamında es geçilmiş değil. Hükümet önümüzdeki 9 yıl içerisinde en az bin adet hidrojen yakıt istasyonunun da devreye alınması için çalışmalar yürütüyor. Rus hükümeti ülke içerisinde elektrikli otomobillerle ilgili yatırım gerçekleştirecek üreticilere de önemli teşvikler vermeye hazır durumda. kent merkezlerindeki toplu taşıma araçlarının elektrikliye dönüşümü de önümüzdeki süreçte devam edecek. durumihazırda TOGG üzerinden kendi içerisinde elektrik odaklı önemli bir sürecin içerisinde olan Türkiye’nin de araçların satış sürecinin yanında bu gibi ücretli yollardan bedel alınmaması gibi planlama yapması etkiyi artırmada büyük rol oynayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

alakanizi çekebilir

Volkswagen ID Buzz[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap