1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Rekabet Kurulu “ÖTV indirimi” kararını açıkladı

Rekabet Kurulu “ÖTV indirimi” kararını açıkladı

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -ÖTV muafiyetli araç üst limiti

Geçtiğimiz ay yapılan ÖTV matrah değişikliği sonrası otomobil satıcılarının fiyat yükselttiği iddiası konusunda Rekabet Kurulu kararını açıkladı.

Bildiğiniz gibi artan otomobil fiyatlarının bir nebze önünü geçmek için devlet tarafından otomobillere uygulanan hususi Tüketim Vergisi oranlarında değişikliğe gidilmişti. Bu değişiklik ile yüzde 80 ÖTV sınıfına giren bazı otomobiller yüzde 50 sınıfına dahil olmuştu. durum böyle olunca da fiyatların inmesi gerekiyordu. Ancak durum bazen böyle olmadı. İddialara göre bazı satıcılar hem fiyatları arttırdı hem de arz-talep dengesini bozdu. Konuyu inceleyen Rekabet Kurulu kararını verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabet kurulu yaptığı açıklamada “Yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin, ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışına gittikleri ve mal arzını kısıtladıkları iddiasına ilişkin olarak alınan 24.06.2009 tarihli ve 09-30/637-150 sayılı Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesinin 04.12.2019 tarihli ve 2018/3127 E. ve 2019/4094 K. sayılı kararı ile iptali üzerine 4054 sayılı yasa’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulu ÖTV incelemesinde para cezasına gerek görmedi

26.08.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda ; Baylas Otomotiv A.Ş., Chevrolet Otomotiv Ticaret Ltd. Şti., şarkş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Ford Otomotiv endüstri A.Ş., Groupe PSA Otomotiv Pazarlama A.Ş., Honda Türkiye A.Ş., Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Mais Motorlu vasıtalar İmal ve Satış A.Ş., Nissan Otomotiv A.Ş., Opel Türkiye Otomotiv Ltd. Şti., Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında yasa’un 16. maddesi uyarınca idari para cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi.” ifadelerine yer verildi.

alakanizi çekebilir

T-Roc R[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap