1. Ana Sayfa
  2. Genel

Projeksiyon Cihazları Nedir?, Kullanım Amaçları Nelerdir?

Projeksiyon Cihazları Nedir?, Kullanım Amaçları Nelerdir?
0

- Advertisement -

Projeksiyon cihazları okullarda fatih projesinden önce vazgeçilmezimiz olan bir cihazdı. Günümüzde hala okullarda ve iş yerlerinde yoğun kullanıma devam ediliyor. Sinema salonlarının vazgeçilmezi olan projeksiyon cihazlarının asıl amacı ise geniş bir yüzeye ekranı yansıtmaktır.

- Advertisement -

Projeksiyon cihazları günlük hayatta bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlardan görüntü yansıtmak için kullanılmaktadır. Görüntü beyaz, büyük perdelere yansıtılarak görüntülenir.

Günümüz teknolojilerinin hızla gelişimine ayak uydurmaya çalışan projeksiyon aletlerinin kullanımı gün geçtikçe daha da artmaya başladı. İş dünyasının vazgeçilmezi haline geldi.

ev sinemasi projeksiyon alirken nelere dikkat edilmeli bolum 21603090681

Projeksiyon Cihazlar 3’e Ayrılır:

  • LCD
  • DLP
  • LED

Genel olarak kullanılan 2 seçenek ise LCD ve DLP projeksiyon cihazlarıdır.

LCD Projeksiyon Cihazları

LCD panele sahip olan bu projeksiyon cihazlarıdır. Panelin içinde kırmızı, yeşil ve mavi renklere sahip bir cam mevcuttur. Işık LCD panelden geçerek geniş yüzeye aktarılır. LCD projeksiyon cihazlarının en çok kullanılan cihaz olma sebebi, yüksek görüntü kalitesinin olmasıdır.

DLP Projeksiyon Cihazları

DLP cihazlarda optik yarı iletken teknolojisi kullanılmaktadır. Çalışma prensibi, birbirine belli açılarla yerleştirilmiş alüminyum aynalar ile görüntü oluşturur. Güncel bir teknoloji olduğundan diğer cihazlara nazaran daha az kullanıcısı vardır fakat daha sağlam ve daha hafif bir yapıya sahiptir.

images 11

Led Projeksiyon Cihazları

Projeksiyon cihazlarında lamba ömrü oldukça önemlidir. LED projeksiyon cihazlarının lamba ömrü diğer cihazlara nazaran daha fazladır. Bu yüzden diğer cihazlara nazaran en çok tercih edilen model LED projeksiyon cihazlarıdır.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap