1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. PCR testi nedir? PCR testi nasıl yapılır?

PCR testi nedir? PCR testi nasıl yapılır?

featured

- Advertisement -

PCR testi, uzun yıllardan beri virüs ve bakterilerden kaynaklanan hastalıkların teşhisinde aktif olarak kullanılıyor. Son zamanlarda da savaştığımız COVİD-19 nedeniyle PCR testini sıklıkla duyar olduk. Çünkü COVİD-19, PCR testi sayesinde teşhis ediliyor. Peki tam olarak PCR testi nedir ve PCR testi nasıl yapılır?

- Advertisement -

PCR testi nedir?

PCR testi nedir
PCR testi nedir

COVİD-19 salgını ile mücadelede kilit rol oynayan PCR testi, virüsün varlığını ve virüsün yarattığı enfeksiyona karşı üretilen antikorları tespit eder. Yani aslında günümüzde oldukça önemli bir test bu. Ayrıca PCR testi ile beraber insan vücudunda çok az miktarda virüs olsa dahi kolaylıkla tespit ediliyor. Böylece erken tespit sayesinde birçok hayat kurtarılabiliyor.

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testi nasil yapilir
PCR testi nasıl yapılır

Öncelikle pamuklu çubuk kullanılarak hastanın boğazından ve burnundan sürüntü alınır. Ardından bu sürüntü örneği, laboratuvar ortamında test kartuşuna konulur. Sonrasında yapılan bazı işlemler ile beraber PCR testinin sonucu belli olur. Gerçek zamanlı ve hızlı sonuçlu olarak ikiye ayrılan PCR testinin gerçek zamanlısı 1-3 saat arasında sonuç verirken hızlı sonuçlusu ise yaklaşık 15 dakika ile 1,5 saat arasında sonuç verir.

PCR testi sonuçlanma süresi ne kadar?

PCR testi sonuclanma suresi ne kadar
PCR testi sonuçlanma süresi ne kadar

PCR testi, örnek alımıyla beraber en geç 24 saat içinde sonuç gösterir. Günümüzde COVİD-19 nedeniyle ortaya çıkan yoğunluk sebebiyle süre uzayabilir. Fakat genellikle 24 saat içerisinde sonuç çıkıyor.

PCR testi güvenli mi?

PCR testi guvenli mi
PCR testi güvenli mi

PCR testi, koronavirüsü tespit etmede kullanılan en güvenilir yöntemdir. Bu nedenle PCR testine güvenebilirsiniz. Zaten bilim dünyası da PCR testinin en güvenilir test aracı olduğunu sürekli vurgular.

PCR testi ile ilgili vereceğim bilgiler bu kadardı. Eğer PCR testi hakkında aklınıza takılan farklı konular olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Hangi aşıyı olmalısınız?

Pcr testinden bahsetmişken koronavirüs açısından en önemli konulardan biri olan aşıları Türkiye’de yapılan aşılar ve aralarındaki farklar neler? – TeknoKeşif (teknokesif.com)  başlıklı yazımda sizlere detaylandırdım. Eğer aşılar konusunda pek bir bilginiz yoksa ve hangi aşıyı olmanız gerektiğine karar veremediyseniz bu yazı size yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap