1. Ana Sayfa
  2. Genel

Otomotiv Parçalarına Dudak Uçuklatacak Zam Yolda

Otomotiv Parçalarına Dudak Uçuklatacak Zam Yolda
+ - 0

- Advertisement -

Otomobil fiyatlarındaki fiyat artışları sürerken öte yandan, yedek parça fiyatlarında da bir artış yaşanması bekleniyor. Otomotiv Satış Sonrası sürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp, hammadde ve navlundaki fiyat artışları nedeniyle otomotiv sektöründeki yedek parçalara, önümüzdeki 3 ay içerisinde kademeli bir şekilde yüzde 50 oranında zam yapılacağını duyurdu. Yapılan haberlere göre, ilk zamlar yapıldı ve yedek parçaların fiyatları yüzde 15 arttı.

- Advertisement -

Otomotiv Yedek Parca

Otomotiv yedek parça sektörü, Türkiye’de 5 milyar dolarlık bir geniş bir pazar büyüklüğüne sahiptir. Sadece OSS üyeleri, bu parçaların yüzde 50’lik kısmını temsil etmekte. OSS Başkanı Özalp, yedek parça sektörünün uzun süre boyunca maliyet artışlarına katlanmaya çalıştığını ve zamların minimum düzeyde olduğunu da vurgulayarak, “Ancak hem hammadde hem de navlun maliyetleri kabul edilemez boyuta geldi. Önümüzdeki aylarda yapılacak zamlar kaçınılmaz olacak” ifadelerini kullandı.

Yedek parçaların büyük çoğunluğunun Asya Pazarlarından geldiğini hatırlatan Ziya Özalp, son 1 yılda konteyner navlundaki artışın 4 katına ulaşarak 13 bin dolara kadar çıktığını söyledi. Bazı yedek parçalarda ise, navlunun ürün fiyatına yaklaştığını, bundan dolayı da bu alanda yapılan ithalatı durduran firmaların olduğunu açıkladı.

Yedek Parca

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp, otomobil sahiplerini tedirgin edecek birkaç açıklamada daha bulundu. Artan fiyatlar ile bazı firmaların ithalatını durduğunu açıklayan Özalp, bu durumun yedek parça sektöründe, stok sorunlarının yaşanacağına da yol açacağını bildirdi.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap