1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Omicron Virüsünün Deride Bıraktığı Etkiler

Omicron varyantı tüm ülkelerde etkili olurken, diğer varyantlara göre deride değişimler yaratıyor.

Omicron Virüsünün Deride Bıraktığı Etkiler
+ - 0

- Advertisement -

Pandemi döneminin başlamasından bu yana birçok varyantı olan Covid19 yeni varyantı Omicron ile dünyada ve Türkiye’de hızlı şekilde yayılmaya başladı. Diğer varyantların haricinde derideki değişimler en büyük belirtisi olarak gözlenmekte. Omicron virüsünün deride bıraktığı etkiler neler? 

- Advertisement -

Omicron tespit edilen kişilerde dirsek, ayak ve diz bölgelerinde kızarıklık, kabarıklık ve deri döküntüleri belirtilerini göstermektedir. Prof. Dr. Pelin Kartal, Omicron varyantı teşhisi konulan kişilerin yüzde 20’lik kısmında deri üzerinde belirtiler olduğunu belirtti.

DHA habere göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pelin Kartal yeni varyant hakkında açıklamada bulundu. Omicron varyantı İngiltere’de yapılan araştırma sonucunda hastaların yüzde 20’lik kısmının derilerinde bazı semptomlar doğurduğunu açıkladı. Bu varyanta yakalanan hastaların genç yaştakiler ve çocuklarda daha çok deri semptomları görüldüğünü de belirtti. Prof. Dr. Pelin Kartal ‘’Covid-19 çocuklarda ve genç yaştakilerde pek belirti göstermiyordu, yeni varyantta farklılıklar var. Yüzde 20 oranında deride semptomlar görülüyor. Deri bulguları ise kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, kurdeşen ve isilik şeklinde kendini belli ediyor. Bu bulgular daha çok diz, ayak ve dirsek bölgelerinde oluyor. Belirtiler çocuklarda diğer yaş gruplarına göre sık kendini belli etmekte.’’ diye açıklamada bulundu.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap