1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. OMEGA 3 Yağ Asidi , ömrü 5 yıl uzatabilir.

OMEGA 3 Yağ Asidi , ömrü 5 yıl uzatabilir.

featured

- Advertisement -

Omega-3 Yağ Asidi, ömrü 5 yıl uzatabilir

- Advertisement -

İspanya’da çalışmalarıyla popüler olan Mar Tıbbi Araştırma Enstitüsü Hastanesi ile Birleşik Devletler’deki Yağ Asidi Araştırma Enstitüsü ve ABD ile Kanada’daki birkaç üniversitenin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmaya göre kandaki OMEGA-3 yağ asidi seviyeleri, tüm sebeplerden kaynaklı ölüm tehlikesini sigara kullanımı kadar iyi haber veriyor. The American Journal of Clinical Nutrition bülteninde yayımlanan çalışmada, Birleşik Devletler’in Massachusetts eyaletindeki Framingham şehrinde 1971 yılından beri takip edilen bir grup insanın verileri kullanılmış.

images 1 1

Araştırmacılar, kan alyuvarlarındaki (kırmızı kan hücreleri) omega-3 seviyelerinin, ölüm tehlikesini tahmin etme bakımından çok iyi olduğunu keşfetmişler. IMIM Kalp Damar Tehlikesi ve Beslenme Araştırma Grubu’nda doktora sonrası araştırma görevlisi olan eş yazar Dr. Aleix Sala-Vila şöyle belirtiyor: “Yağlı balıkların düzenli şekilde tüketilmesinin sonucunda bu asitlerin kanda daha yüksek seviyelerde bulunması, ömür beklentisini neredeyse beş yıl artırıyor. Bunun aksine düzenli şekilde sigara içmek, ömür beklentisinden 4,7 yıl götürüyor; kanınızda daha yüksek seviyelerde omega-3 asidi olması durumunda elde edeceğiniz süreyle aynı miktarda…”

Çalışmada, 65 yaş üzerindeki 2.240 kişinin kanındaki yağ asidi seviyeleri ortalama 11 yıl boyunca izlenmiş ve toplanan veriler analiz edilmiş.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap