1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Netflix, Geleceğin Ekranı projesini hayata geçiriyor

Netflix, Geleceğin Ekranı projesini hayata geçiriyor
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Popüler dijital içerik platformu Netflix, Habitat Derneği ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ortaklığında Geleceğin Ekranı projesini başlatıyor. Bu çalışma ile birlikte kullanıcılara dijital okuryazarlık ve dijital ebeveynlik konularında bilinç sağlanması amaçlanıyor. Genç kuşağın, içerik tüketim alışkanlıklarını daha doğru yönetmeleri hedef alınıyor.

Geleceğin Ekranı projesi üç aşamadan oluşacak

Geleceğin Ekranı projesinin ilk aşamasında, alanında uzman isimlerin katılımıyla dijital buluşmalar gerçekleştirilecek. Bu aşamada çocukların ve gençlerin eğitiminde kilit rol oynayan öğretmen ve ebeveynlerin katılımıyla, dijital ortamdaki öğrenci davranışları incelenecek. Onlar için bilinçli içerik tüketim yöntemleri paylaşılacak. Yıl sonuna kadar projenin hedefi ise 3 bini aşkın öğretmen ve ailenin, bu konuda en güncel bilgilere ulaşmasını sağlamak olacak.

İkinci aşamada ise bilinçli içerik tüketimi alışkanlığının, toplumun tüm kesinleriyle paylaşılması amaçlanmakta. Bu doğrultuda akademisyenlerin de içinde bulunacağı tanınan isimlerin katılımıyla hazırlanacak bir podcast serisi yayınlanacak. Öte yandan yine bu konuda uzmanlarla birlikte oluşturulan makaleler, Netflix Haber Merkezi üzerinden yayınlanacak.

netflix gelecegin ekrani projesini duyurdu

Geleceğin Ekranı, son aşamasında tüm paydaşlarını bir araya getirecek. Dijital okuryazarlık ve ebeveynlik alanlarında uzman bireylerin konuk olacağı bu geniş kapsamlı zirvede, proje boyunca elde edilen deneyimler pekiştirilecek. Bunların sürdürülebilir olarak geleceğe aktarılması üzerine konuşmalar gerçekleştirilecek.

Çocuklar için daha güvenli bir dijital dünya

Geleceğin Ekranı projesi hakkında görüşlerini paylaşan Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır şunları söyledi:

“Günümüzde bilişim ve iletişim teknolojileri hayatımızın çok önemli bir parçası ve olmazsa olmazı. Bilişim ve iletişim teknolojilerinin her geçen gün arttığı günümüzde dünyaya merhaba diyen ve dijital nesil olarak adlandırılan çocukların dijital yetkinliklerinin görece daha yüksek olması çok kıymetli ve umut verici. Fakat özellikle akıllı teknolojik araçların çocuk ve gençler tarafından etkin bir şekilde kullanılıyor olması bu grubun güvenli internet kullanımının sağlanması gerekliliğini de çok açık şekilde ortaya koyuyor.

Bizler de Habitat Derneği olarak bu durumun farkındayız ve Netflix ile çok değerli bir projeye imza atıyor olmaktan dolayı çok mutluyuz. Geleceğin Ekranı projesi ile dijital vatandaşlık, dijital ebeveynlik, dijital güvenlik ve dijital okuryazarlık gibi kavramları tüm yönleriyle hedef kitlemiz olan öğretmen, ebeveyn ve çocuklara aktarmak ve öğretmek istiyoruz. Daha güvenli bir dijital dünyaya sahip olacağımıza en içten şekilde inanıyoruz.”

Dijital okuryazarlık bilinci yaygınlaşacak

ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Mazhar Basmacı projeye ilişkin görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

“Teknolojinin günlük hayatımızda ulaştığı hâkimiyet, dijital okuryazarlığın ne kadar önemli olduğunu da gösterir. Dijital dünya muazzam faydalar ve avantajlar kadar riskler ve tehditler de sunar. Dolayısıyla tehlikeden uzak durmak için teknolojiyi doğru kullanmak ve anlamak önem kazanır. Bu noktada dijital medya okuryazarlığı, yani iletişim ve paylaşım teknolojilerinin ve ortamlarının niteliklerini kavramak, özelliklerini bilmek ve yeni medya diline hâkim olmak gerekir.

Böylece dijital içeriğinin nasıl bulunup, nasıl tüketileceğine ilişki kararlar daha sağlıklı verilir. Ülkemizde teknik eğitim, bilgi ve beceride çok başarılı işlere, önemli girişimlere imza atılıyor. Ancak siber güvenlik alanında toplumsal bilinç yaratma konusu hak ettiği değeri görmüyor. Siber güvenlik yalnızca teknik bir meseleden ibaret değil. Siber âlemden güven içinde faydalanmanın yolu bu alandaki okuryazarlığı ve toplumsal bilinci arttırmaktan geçiyor. Bunun için de hayatın her alanında kampanyalara ihtiyaç bulunuyor.

Dünyanın önde gelen eğlence şirketlerinden Netflix’in başlattığı projeyi bu açıdan çok değerli görüyoruz. Küresel çapta en büyük iş dünyası kuruluşu olan Milletlerarası Ticaret Odası’nın Türkiye Milli Komitesi olarak burada hayata geçirdiğimiz işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz. İnsanlarımızın dijital dünyaveyaha sağlıklı ve güven içinde ulaşabilmelerine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.”

Dijital dünyada doğru tercihler yapmak

Netflix Kamu Politikaları Müdürü Pelin Mavili, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

“Netflix olarak üyelerimize çocuk profilleri ve ebeveyn kontrolleri başta olmak üzere çocukları için en doğru tercihleri yapmalarını sağlayacak araçlar sunuyoruz. Yaptırdığımız bir kamuoyu araştırması, üyemiz olan ebeveynlerin yüzde 98’inin bu araçları faydalı bulduğunu gösteriyor. Bununla birlikte çocuklarımıza dijital dünyada doğru tercihler yapmalarını sağlayacak beceriler kazandırmak da önceliklerimiz arasında.

Habitat Derneği ve ICC Türkiye ile hayata geçirdiğimiz Geleceğin Ekranı projesi aracılığıyla hem öğretmen ve ebeveynlere hem de onlar aracılığıyla tüm çocuklarımıza dijital okuryazarlığa dair en güncel ve fonksiyonel bilgileri aktarmayı hedefliyoruz. Bu bilgiler ışığında çocuklarımızın özellikle içerik tüketimi alanında ömür boyu doğru ve güvenli adımlar atacak beceriler edineceklerine inanıyoruz.”

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap