1. Ana Sayfa
  2. Haberler

NASA’nın Yeni Astronot Adayı Adana’lı Deniz Burnham Oldu

NASA’nın Yeni Astronot Adayı Adana’lı Deniz Burnham Oldu
0

- Advertisement -

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uluslararası uzay istasyonu ve daha bir çok önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek olan projeler için astronot adaylarını açıkladı. Nasa’nın yeni astronot adayı Adana’lı Deniz Burnham oldu.

- Advertisement -

Adaylar kapsamlı bir tıbbi kontrol, yetenek ve egzersizlerden geçerek 12.000 kişi arasından 10 kişi olarak seçildi. Adaylar 6 erkek ve 4 kadın olmak üzere toplamda 10 kişilik ekipten oluşuyor.

Zorlu görevlerden geçirilen ve başarılı olan adaylar hemen uzay görevine gönderilmiyor. Bunun yerine sürekli becerileri geliştiriliyor.

Astronot Adayı Deniz Burnham

Temel astronot adayı eğitim programına katılacak olan Deniz Burnham tüm adaylar arasında dikkat çekiyor. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory bölümünde çalışan Umut Yıldız, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda adaylardan birisinin, Adana’da doğan Deniz Burnham olduğunu belirtti.

Deniz Burnham Kimdir?

36 yaşındaki Deniz Burnham, 2007 yılında UCSD’de kimya mühendisliği alanında lisans derecesi aldı. Alternatif enerjiye olan ilgisine odaklanan yerel biyoteknoloji şirketlerinde staj yaptı. Burnham, 2017 yılında ise Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden makine mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı.

deniz burnham 2 scaled.jpg 1 777x1024 1

 

 

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap