1. Ana Sayfa
  2. Uzay

NASA ve Çin’in Mars gezegenine gönderdiği uzay araçları hakkında ne biliyoruz?

NASA ve Çin’in Mars gezegenine gönderdiği uzay araçları hakkında ne biliyoruz?
+ - 0

- Advertisement -

Nasa’nın Mars’a gönderdiği Perseverance ve Çin’in Mars’a gönderdiği Zhurong, bütün dünyada çok büyük bir etki yarattı. Çünkü Mars, yaşam ihtimali bir hayli yüksek olan bir gezegen. Bu nedenle bütün dünya, Mars gezegeni ile ilgili gelişmeleri heyecanla takip ediyor. Peki, Perseverance ve Zhurong hakkında ne biliyoruz?

- Advertisement -

Perseverance nedir?

Perseverance
Perseverance nedir?

Mars 2020, Perseverance ve Ingeunity helikopter drone içeren, NASA’nın Mars Keşif Programı kapsamında hazırlanan Mars keşif görevidir. 30 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine indi. İner inmez uzay aracı, kendisine adanan görevleri yapmaya koyuldu ve bu görevleri başarılı şekilde tamamlamaya devam ediyor. Özellikle de bizi en çok meraklandıran görevi olan Mars’ı fotoğraflama görevini Images from the Mars Perseverance Rover – NASA Mars linkinden takip edebilirsiniz.

Zhurong nedir?

Zhurong, Çin’in başka bir gezegene inen ilk gezgini olan bir Mars gezgini. Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yürütülen Tianwen-1 Mars görevinin bir parçası. Uzay aracı 23 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 10 Şubat 2021’de Mars yörüngesine yerleştirildi. Şu an ise görev denemeleri yapmaya devam ediyor.

Bu uzay araçlarının amacı ne?

Yaşam bulma umuduyla Mars’a iniş yapan bu uzay keşif araçlarının amacı, Mars’ta geçmişte yaşanabilir şartların olup olmadığını, biyolojik izleri ve geçmiş mikrobik yaşamı araştırmak. Yani bu keşif araçları, Dünya gezegeni küresel ısınma gibi faktörler nedeniyle günden güne kötüye doğru giderken başka bir gezegende yaşam olabilme ihtimalini araştırıyor.

Peki neden Mars’ta yaşam arıyoruz?

Suyun olduğu yerde daima yaşam umudu da vardır. Bu sebepten dolayı Mars’ı araştırıyoruz. Çünkü bilim adamları, Mars yüzeyi üzerindeki bazı önemli detaylar ile Mars’ta daha önce su bulunduğunu açıkça kanıtladı. Fakat elbette ki canlı bir yaşamın var oluşu hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz. Yine de yaşam aramamız gereken bir yer varsa, bu yer Mars olmalı. Aşağıdaki Mars üzerindeki su kütlesinin kanıtını görebilirsiniz.

Mars'taki su kütlesi.

Bu her ne kadar içilebilir bir su kaynağı olmasa da biyolojik yaşam ihtimalini bizlere hatırlatıyor. Umarım bir gün Mars’ta gerçekten yaşam olduğu konusunda kesin bir kanıt bulunur.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap