1. Ana Sayfa
  2. Bilim

NASA, 12 Yıl Boyunca Çalışacak Lucy Uzay Aracını Fırlattı

NASA, Güneş Sistemi'deki oluşumları ve fosilleri inceleyecek olan Lucy adındaki roketi 12 yıllık görev için fırlattı.

NASA, 12 Yıl Boyunca Çalışacak Lucy Uzay Aracını Fırlattı
A United Launch Alliance Atlas V rocket with the Lucy spacecraft aboard is seen as it is rolled out of the Vertical Integration Facility to the launch pad at Space Launch Complex 41, Thursday, Oct. 14, 2021, at Cape Canaveral Space Force Station in Florida. Lucy will be the first spacecraft to study Jupiter's Trojan Asteroids. Like the mission's namesake – the fossilized human ancestor, "Lucy," whose skeleton provided unique insight into humanity's evolution – Lucy will revolutionize our knowledge of planetary origins and the formation of the solar system. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)
0

- Advertisement -

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), Güneş Sistemi’ndeki fosilleri ve gezegen oluşumlarını ortaya çıkarmak için 12 yıl boyunca çalışacak Lucy adındaki uzay aracını fırlattı.

- Advertisement -

Roket, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Atlat V roketiyle fırlatılmasıyla gerçekleşti. Lucy adındaki roket Güneş Sistemi’nde yer alan fosillerle birlikte, gezegen oluşumlarını araştırmak amacıyla görev yapacak. 12 yıl görev yapacak olan Lucy, bu süreçte bir çok gezegen arasında yolculuk yapacak.

thumbs b c 05fef5b2034fa022387ca4f5aedf6539

Lucy yapacağı yolculuklar arasında başta, Jupiter’in yörüngesini paylaşan Truva astreoitlerini araştıracak. Lucy’nin incelemesi beklenen fosillerin Güneş Sistemi’nin erken evrimi hakkında önemli ipuçları barındırdığına inanılıyor. Uzay aracı tam 12 yılda toplam 7 Truva astreoidini ziyaret edecek. Nasa’nın bu proje için ayırdığı bütçe tam 981 milyon dolar olduğu belirtildi.

NASA’nın bu araştırması, adını ABD’li paleoantropologlar Donald Johanson ve Tom Gray tarafından 1974 yılında, Etiyopya’nın kuzeydoğusundaki Afar bölgesinde bulunan 3,2 milyon yıllık fosilden alıyor. NASA yetkilileri bu projeden ortaya çıkacak olan bilgiler açısından oldukça heyecanlı olduğu ve Güneş Sistemi ile ilgili önemli bilgiler alacaklarını tahmin ediyorlar.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap