1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Milyonlarca cihazı etkileyen yeni bir Bluetooth açıkları bulundu

Milyonlarca cihazı etkileyen yeni bir Bluetooth açıkları bulundu
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -BrakTooth Bluetooth

yaşamımızda çok ama çok uzun zamandır yer alan Bluetooth teknolojisi için milyonlarca Windows ve Android cihazı etkileyen yeni açıklar bulundu.

Ortaya çıktığı kadarıyla bu 20’den fazla olduğu aktarılan açıklara toplu olarak BrakTooth adı veriliyor. Milyonlarca cihazda yer alan Bluetooth çipleri üzerinde bulunan açıklar, kötü niyetli kişilerin akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi ürünleri ele geçirmesine imkan tanıyor.

BrakTooth açıkları sayesinde cihazlarda kod çalıştırmak mümkün hale geliyor ve bu sayede birçok imkanın önü açılıyor. Bu da elbette çok tehlikeli görünüyor.

Her Bluetooth özelliğine sahip cihazı etkilemeyen ancak yine de geniş bir kapsama alanı bulunan BrakTooth açıkları, tehlikeleri ortadan kaldırmak adına mutlaka bir yazılım güncellemesine ihtiyaç duyuyor.

Bunun için şimdiye kadar Expressif, Infineon ve Bluetrum gibi firmalarının güncelleme yaptığı, diğer firmaların (mesele Intel ile Qualcomm) ise problemu henüz inceledikleri ve güncelleme için çalıştıkları aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milyonlarca Windows ve Android cihazı etkileyen yeni bir Bluetooth açığı ses getirdi

itimatlik araştırmacıları problem tamamen ortadan kaldırılana kadar Bluetooth’un kapalı tutulmasını mantıklı buluyorlar. Ancak bu günümüzde çok da söz konusu olabilecek bir şey değil. Günümüzde akıllı telefonların Bluetooth’ları akıllı saatler, stylus kalemler veveya akıllı bileklik gibi ürünler için sürekli açık konumunda yer alıyor.

Bluetooth temelli BrakTooth açıkları şimdilik devasa endişe yaratacak bir konumda yer almıyor. Her türlü tehlikeye karşı lütfen cihazlarını güncel tutmayı sürdürün.

alakanizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap