1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Metin Hara’nın ‘diploma’ davasında karar – Magazin Haberleri

Metin Hara’nın ‘diploma’ davasında karar – Magazin Haberleri
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Metin Hara katılmadı.

berrakşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanık Hara’nın üzerine atılı suçtan delil yetersizliği nedeniyle beraatine karar verilmesini talep etti.

Mütalaaya karşı savunma yapan Hara’nın avukatı da müvekkilinin beraatini istedi. Mahkeme, Hara’nın beraatine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İddianameye göre 13 Temmuz 2017’de BİMER’e Hara’nın şikayet edilmesi üzerine, ihbarın Beşiktaş Kaymakamlığı’na gönderildiği, kaymakamlığa bağlı ilçe sağlık müdürlüğü yaptığı incelemede, Hara’nın sahibi olduğu “İnsanagüven” isimli danışmanlık şirketinin faaliyet izni bulunmadığını, Hara’nın hekim olduğuna dair diploması olmadığı ve ananesel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği kapsamında bulunan uygulamaları yapabileceğine dair rastgele bir sertifikasının bulunmadığı halde “Tamamlayıcı Tıp Uzmanı” unvanını kullandığı tespitiyle işyeri o dönem mühürlenerek savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

2cBaSyD ek 9SimlmydtEQ

5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İnternet üzerinde yapılan araştırmada da Metin Hara’nın kendisini “fizyoterapist, enerji uzmanı ve tamamlayıcı tıp uzmanı” olarak tanıttığı, eğitimler düzenlediği, seanslar ile hastalıkları tedavi ettiği, tedaviye yardımcı olduğu gibi beyanlarda bulunduğu kaydedildi.

Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada Hara’nın, İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksek mektepu mezunu olduğu, başka “Tamamlayıcı Tıp Uzmanı” unvanını kullanabileceği bir belgesi ve diplomasının bulunmadığı belirtildi. Suçlamaları reddeden Metin Hara’nın, bu zamana kadar rastgele bir belge ibraz etmediği kaydedilen iddianamede, “Diploması olmadığı hâlde, menfaat temin etmek amacına yönelik olmasa bile, hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak” suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap