1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Medal of Honor serisinin kısa tarihi

Medal of Honor serisinin kısa tarihi

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

FPS oyunları denildiğinde akla gelen ilk oyun hiç elbette Medal of Honor serinden bit oyundur. İkinci Dünya Savaşı’nın kaotik atmosferini bizlere yaşatan seri, daha sonrasında modern savaşları da konu edindi. Biz de sizler için kısa bir şekilde Medal of Honor tarihini derledik. Keyifli okumalar.


PUBG: New State’in ikinci alfa testi tarihi açıklandı

PUBG: New State’in ikinci alfa testi tarihi açıklandı

PUBG: New State duyurulduğu günden bu yana yoğun ilgi görüyor. Şirket oyunun ikinci alfa testi tarihini sosyal medya hesaplarından duyurdu.

İşte Medal of Honor serisinin tarihi

Medal of Honor (1999)

1

Medal of Honor efsanesinin başlangıcı milenyumdan bir yıl önceye, 1999’a dayanıyor. PlayStation için DreamWorks Interactive tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan serinin ilk oyununun hikayesi, dünyaca ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından oluşturuldu.

Underground

2 1

İlk oyundaki hikayenin devamı olan MoH: Underground, İlk olarak 23 Ekim 2000’de PlayStation ve Game Boy Advance için piyasaya sürüldü. Geliştirilmesi ve dağıtımı aynı firmalar tarafından yapılan oyun eleştirmenlerden olumlu notlar aldı. Serinin ikinci oyunu yıllar sonra PS3 ve PSP için yeniden yayınlandı.

Allied Assault

3

Ülkemizdeki pek çok Medal of Honor sevdalısının seriyle tanıştı oyun Allied Assault oldu. 2015 Games tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı oyunu serinin PC platformundaki ilk parçası oldu. id Tech 3 motorunu kullanan serinin üçüncü oyununda ise İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa ve Kuzey Afrika cephelerinde çarpışma imkanı bulduk.

Frontline

4

Serinin PS2, GameCube ve Xbox konsolları için çıkışını gerçekleştiren oyunu Frontline’da D-Day çıkarmasında görev alan Teğmen Jimmy Patterson’ın gözünden maceraya atılma imkanı sunuyordu. Çıkarma sırasında Alman işgali altındaki kasabalara sızıp gizli operasyon yapma imkanı sunan oyun için 2010 yılında bir HD PS3 portu eklendi.

Rising Sun

5

EA Games tarafından Kasım 2003’te piyasaya sürülen serinin oyunu, bu defa Pasifik cephesinde yaşananları konu alıyordu. Tek ve çok oyunculu desteğe sahip olan oyunun hikayesinde ABD Deniz Piyadesi Joseph Griffin’in gözünden hikayeyi oynamak mümkündü.

Infiltrator

6

Diğer oyunların aksine üçüncü şahıs nişancı kamera açısı sunan serinin altıncı oyunu Infiltrator, Game Boy Advance için yayınlanan ikinci oyundu. Netherlock tarafından geliştirilen oyun Kasım 2003’te Kuzey Amerika’da ve Aralık 2003’te de Avrupa ve Japonya’da yayınlandı.

 Pacific Assault

7

Serinin yedinci oyunu Pacific Assault, vurulduktan sonra iyileştirilme, ekip üyelerine koruma ateşi emri verme, yeniden gruplaşma, geri çekilme emri verme gibi bazı yeni özellikler getirdi. Bu açıdan akılda kalan bir oyun olan Pacific Assault, müzikleriyle de unutulmazlar arasına girdi.

European Assault

8

Serinin sekizinci oyunu European Assault, PS2 ve Xbox için 2005’te piyasaya sürüldü. John Milius tarafından hikayesi yazılan oyun, Fransa, Kuzey Afrika Sovyetler Birliği ve Belçika’daki müttefik kuvvetlere yapılan yardımları konu alıyor.

Heroes

9

Kanadalı Team Fusion tarafından PSP için geliştirilen serinin dokuzuncu oyunu 2006’da Kuzey Amerika’da piyasaya sürüldü. Oyun için PS2 ve PS3 bağlantısı da planlandı. Ancak daha sonra plan iptal edildi.

Vanguard

medal-of-honor-serisinin-tarihi

Serinin onuncu oyunu EA Los Angeles ve Budcat Creations tarafından PS2 ve Wii için yayınlandı. Oyuncular Vanguard’da Frank Keegan karakteriyle Nazi Almanyası ve İtalya Krallığı’nın Mihver kuvvetlerine karşı savaş verdi.

Airborne

10

MoH serisinin belki de en akılda kalıcı oyunu Airborne, 2007 yılında PC, Xbox, PS3 ve mobil cihazlar için piyasaya sürüldü. Unreal Engine 3 motoruyla geliştirilen serinin onbirinci oyunu, diğer oyunlardan farklı olarak sabit bir senaryo yerine daha spontane bir hikaye anlatımı yoluna gitti. Oyuncular haritadaki rastgele bir indirme noktasına uçaktan atlayarak savaşın en kızıştığı zaman içinderda Avrupa’nın ortasında Nazileri alt ediyordu. Oyun için birçok olumlu eleştiri gelirken, düşük konsollara yapılan sürümler ise iptal edildi.

Medal of Honor (2010)

11

Danger Close Games ve EA DICE tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından dağıtımı yapılan oyun, seriye yeniden başlama fırsatı sundu. İkinci Dünya Savaşı’nın atmosferinden sıyrılıp daha modern bir görüntü çizmeyi amaçlayan serinin yeni oyunu, Afganistan’daki savaş zamanını anlatıyordu. Eleştirmenler tarafından yeteri kadar beğenilmeyen oyun, serinin akılda kalan oyunları arasında yer almadı.

Warfighter

12 1

Serinin 2010’da yeniden başlatılmasından sonra gelen oyunun devamı olan Warfighter, 2012’de PC, PS3 ve Xbox 360 için yayınlandı. Piyasaya sürülmesiyle hem iyi hem de kötü eleştiriler alan oyun Frostbite 2 motorunu sonuna kadar kullandı. Ancak konsollardaki düşük görüntü kalitesi, aksaklıklar, hikayesi ve yapay zekasıyla eksi puan aldı.

Above and Beyond

131

Warfighter’dan bu yana sessiz olan Model of Honor serisi, Respawn Entertainment tarafından geliştirilen ve Aralık 2020’de piyasaya sürülen Above and Beyond ile sessizliğini bozdu. 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Belgesel Film dalında ödül kazanan Above and Beyond, Oscar kazanan ilk video oyunu olma unvanına da sahip oldu.

[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap