1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Litvanya’dan Xiaomi Telefonlar İçin Ses Getiren Sansür İddiası

Litvanya’dan Xiaomi Telefonlar İçin Ses Getiren Sansür İddiası
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Xiaomi Mi 10T

Litvanya, Xiaomi Mi 10T 5G akıllı telefon modeli üzerinden büyük bir iddia ortaya attı. Bunun arkasında direkt olarak sansür var.

Litvanya merkezli güvenlik araştırmacıları, Xiaomi Mi 10T 5G akıllı telefon modelinde otomatik bir sansür mekanizması bulduklarını açıkladı. Söylendiği kadarıyla bu sansür sistemi Mi 10T 5G için Avrupa Birliği ülkelerinde kapalı durumda. Ancak istenildiği anda bunun uzaktan açılabileceği aktarılıyor.

Kurulan metin tabanlı sansür sisteminin “Free Tibet,” “Long live Taiwan Independence” veya “Democracy Movement,” gibi kavramları otomatik olarak engellediği aktarılıyor.

Litvanya Savunma Bakanlığı, şu an vatandaşlarına Çin malı telefonları satın almalarını tavsiye etmiyor ve hali hazırda alınan Çin malı telefonların da bir kenara atılması isteniyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Litvanya ve Çin arasındaki ilişkiler son dönemde iyi değil. Bu nedenle ayrıntılı incelemelerin merkezine alınan Çin malı telefonlar, ilerleyen dönemde ülkede ciddi bir tanınmışlik kaybedebilir.

Bu otomatik sansür iddiaları hakkında henüz Xiaomi tarafından resmi bir açıklama ise gelmiş değil. Aynı şekilde bu sistemlerin her telefon içerisinde olup olmadığı da bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi yakında yeni bir telefon serisi tanıtacak

Firmadan 27 Eylül tarihinde Xiaomi Civi serisi gelecek. Bu serideki telefon veya telefonlar, sektörün sağlam kaynaklarından Ice Universe’in açıklamasına göre Xiaomi’nin 2021’de yaptığı “en güzel” telefonlara ev sahipliği yapacak.

Civi için henüz bir tasarımsal sızıntı yapılmadı ancak buna gerek de kalmayabilir. Firma yakında telefonu resmi posterler ile kendisi gösterebilir.

alakanizi Çekebilir

Google’ın Türkiye’de de açık olan deprem algılama sistemi[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap