1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Kripto Para Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kripto Para Nedir? Riskleri Nelerdir?
2

- Advertisement -

Kripto Para Nedir?

- Advertisement -

Kripto para, dijital ortam üzerinden yapılan sanal para birimidir. Günümüzde de popüler olan ve çoğu kişi tarafından ilgi görmüş, dev şirketlerin de dikkatini çekmiş bir durumdur. Kripto para işlemlerini güvence altına almak için şifreleme yani kriptografi kullanılarak tasarlanmış dijital bir varlıktır. Kripto para birimlerinin bir merkezi yoktur. Ledger ( dağıtık muhasebe defteri) olarak işlev gören bir blok zinciridir. ( Blockchain)

Kullanıcı temelli olan kripto para birimlerinin üretimi, dağıtık bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Kripto paraların üretimi, madencilik adı verilen bir teknik ile yapılmaktadır.

cryptocurrency 3085139 480

Kripto Paranın Riskleri Nelerdir?

Kripto para birimlerinde sık karşılaşılan bir sorun olan cüzdan kaybolması ya da çalınması durumudur. Kullanıcılar, kripto para cüzdanlarını bilgisayarlarında depolamaktadır. Bu nedenle de depolanan bu dosyalar, kötü amaçlı yazılım kullanılarak çalınabilir. Bilgilerinizin çalınması da, yatırım yaptığınız paraların çalınmasına sebep olur.

bitcoin 2643159 1280

Yatırımını yaptığınız kripto para birimlerinin üretimini yapan yani bu para birimini ortaya çıkaran kişi iflas edebilir, dolandırıcılık yapabilir. Böyle bir durumda da bu para birimine yaptığınız yatırımların hepsi boşa gider ve yatırdığınız miktarı da geri alamazsınız.

Sık karşılaşılan sorunlardan biri olan, yanıltıcı adres durumu da sizi yanlış işlemlere sürükleyebilir. Örnek verecek olursak, para transferi yapmak istediğiniz de cüzdan adresinizi kopyalamanız gerekiyor. Ancak kötü amaçlı olan bir yazılım panodaki adresi başka bir adresle değiştiriyor. Bunun için de transfer yaparken kopyaladığınız adresi 2 kez kontrol etmeniz gerekiyor.

woman 3373913 1280

Hackerlar tarafından da dolandırma işlemlerine maruz kalabilirsiniz. 2017 Haziran ayında Ethereum Classic kripto para birimi popüler ve orjinal olan cüzdan adresiyle bir anda kullanıcılarının cüzdanlarından para çalmaya başladı. Sonrasında hackerların sosyal mühendislik yöntemlerini kullanarak, yer sağlayıcısının gerçek etki alanı sahipleri olduklarına inandıkları ortaya çıkmıştı. Bu durumda da saldırganlar erişim sağladıktan sonra nakit akışını durdurdular. Yapılan bu işlem sayesinde çok az miktarda USD çalabildiler.

Kripto para sahipleri yatırım yaparken bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

bitcoin 3089728 1280

Öncelikle Web cüzdan adresinizi her zaman doğrulayın. Para göndermeden önce göndereceğiniz kişinin adresini, gönderilen miktarı ve işlemle ilgili kesinti yapılan ücreti tekrar tekrar kontrol edin.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir