1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Korsan yazılımlar bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebilir?

Korsan yazılımlar bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebilir?
+ - 0

- Advertisement -

Eğer korsan yazılım kullanmayı düşünüyorsanız veya kullanıyorsanız kullandığınız bu yazılımların bilgisayarınıza zarar vereceğinin de farkındasınız. Çünkü bir korsan yazılım indirirken Windows Defender dahil her türlü güvenlik yazılımını kapatıyoruz. Peki neden bu yazılımları kapatma ihtiyacı duyuyoruz? Bunun sebebi sanıyorum ki oldukça açık. Eğer o güvenlik yazılımlarını kapatmazsanız indirdiğiniz yazılımların zararlı olduğunu bildirirler. Çoğu insan, kullandığı korsan yazılımının zararlı olduğunu bilir ve risk alır. Fakat yine çoğu insan, korsan yazılımların bilgisayara ne gibi zararlar verebileceğinin farkında değil. Öyle ise korsan yazılımlar bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebilir?

- Advertisement -

Korsan yazılımların zararları

virus

Öncelikle normalde ücretli olan ve bazı kaynaklar tarafından ücretsiz şekilde dağıtılan yazılımlar, içerisinde sürpriz bir virüs ile gelebilir. Bu virüsler sizin şifrelerinizi, tutabilir, dosyalarınıza zarar verebilir, bilgisayarınıza donanımsal zararlar verebilir ki bu zarar bilgisayarın yanması şeklinde ifade edilebilir. Bunun dışında günümüzün en popüler virüsü olan kripto madencilik yapan virüs bilgisayarınıza bulaşabilir. Bu virüs öyle detaylı hazırlanmış ki arkada madencilik yaparken ruhunuz bile duymaz.

Korsan yazılımlardan nasıl korunabilir ve kurtulabilirsiniz?

20538

Bilgisayarınıza yüklediğiniz korsan yazılımlardan kurtulmanın en basit yolu bir antivirüs edinmektir. Elbette ki antivirüsler pek gerekli şeyler değiller. Fakat bilgisayarınızdaki casus yazılımları pratik bir şekilde uzaya yollayabileceğiniz tek yol antivirüslerdir. Eğer antivirüslere güvenmiyorsanız yapabileceğiniz tek şey bilgisayarı sıfırlamaktır. Hangi antivirüsü kullanacağınızı bilmiyorsanız ve tavsiye istiyorsanız En iyi antivirüs hangisi? Hangi antivirüsü kullanmalısınız? – TeknoKeşif (teknokesif.com) adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Virüs nedir?

Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.

Terim genelde kötücül yazılım (malware) denilen geniş bir alanı ifade etmek için kullanılsa da, gerçek bir virüs aşağıda belirtilen iki görevi gerçekleştirmek durumundadır.

  • Kendini çoğaltmalı
  • Kendini çalıştırmalı (yürütmeli)

Antivirüs nedir?

Antivirüs yazılımı kötü amaçlı yazılımları engellemek, tespit etmek ve devre dışı bırakmak amacıyla kullanılan bilgisayar programlarıdır. Başlangıçta bilgisayar virüslerinden korunmak amacıyla üretilmiş olan antivirüs yazılımlarının kullanım alanı kötü amaçlı programların ortaya çıkmasının ardından genişlemiştir.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap