1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Jeff Bezos’un özel uzay şirketi Blue Origin ciddi kan kaybediyor

Jeff Bezos’un özel uzay şirketi Blue Origin ciddi kan kaybediyor
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

fakatzon’un sahibi Jeff Bezos’un özel uzay şirketi Blue Origin, şu sıralar çok da keyifli bir dönem geçirmiyor gibi görünüyor.

Kısa süre önce fakatzon’un CEO’luk görevini bırakan dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, biliyorsunuz Blue Origin isimli bir özel uzay şirketine de sahip. Hatta Bezos geçtiğimiz haftalarda, Blue Origin’in uzay aracıyla beraber kısa da olsa uzaya çıkış yaptı.

Şu sıralar evine gerçek anlamda dondurma musluğu taktırması ile gündemde yer alan Bezos, ortaya çıktığı kadarıyla uzay şirketindeki yetişmiş personeli elinde tutmakta zorluk yaşıyor.

nihayet çıkan raporlar, Blue Origin’in içinde bulunduğumuz yaz aylarında çok ciddi sayıda personeli kaybettiğini gösteriyor. Çalışanların Blue Origin’i neden terk ettiği net olarak bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklar nedeni üst yönetim ve yavaş bürokrasi olarak gösteriyor.

Peki Blue Origin’den ayrılan ciddi sayıdaki mühendis nereye gidiyor? Burada ağırlığın SpaceX ve Firefly Aerospace firmalarında olduğu aktarılıyor. fezaı genel olarak ticari hale getirmeyi başaramayan Blue Origin, uzay turizmine odaklanıyor ancak bu da genç mühendisleri tam olarak tatmin etmiyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blue Origin şu sıralar SpaceX ve NASA olayıyla da gündemde düşmüyor

Bilmeyenleri için NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir kontrat verdi. arkaemis görevi kapsamında Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, artık net olarak görev için çalışamayacak.

Çünkü geçtiğimiz aylarda Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin bu durumu kabul etmedi ve önce protesto daha sonra da yasal olarak bir mahkeme adımı attı.

Aslında süreçte NASA daha önce de geri adım atmak zorunda kalmıştı. Blue Origin’e ek olarak Dynetics firması da süreci protesto edince resmi kurum, SpaceX’e verdiği kontratı dondurmuştu. O zaman NASA’nın SpaceX’e süreçte yaptığı çalışmaları geçici olarak durdurmasını söylediği aktarılmıştı.

Şimdi ise süreç yasal olarak ciddiye binince SpaceX’in çalışması 1 adaleım tarihine kadar kesin olarak durduruldu. Bu ikinci durdurma kararı oldu. NASA’nın gönüllü olarak yaptığı bu hamlenin arkasında yasal sürecin temiz olarak sonlandırılması ve sonrası için problemsuz bir çalışma ortamının sağlanmasının istenmesi yer alıyor.

Bu durumu Blue Originçok riskli” olarak görüyor. Bu karar için firma “NASA’nın kararı rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve Amerika’nın Ay’a dönüşünü tehlikeye atıyor.” açıklamasında bulunuyor.

alakanizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap