1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İtalya siber saldırılarla zor durumda

İtalya siber saldırılarla zor durumda

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

İtalya siber saldırılar nedeniyle son aylarda zor günlerden geçiyor. memleketde son günlerde yaşanan saldırılar, güvenlik görevlilerini zor durumda bıraktı.

İtalya siber saldırılar nedeniyle strateji değiştirebilir

İtalya’da Lazio bölgesinin ana veri merkezi, COVID-19 aşı rezervasyon platformu da dahil olmak üzere birçok online hizmetini erişilemez hale getiren bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. bütün veriler şifrelendi ve saldırganlar, yetkililerin kurtarmasına izin vermek için bir Bitcoin fidye istedi.  Yapılan çalışmada, çalınan veriler bir yedek kopyadan geri yüklenebildi.

18 Ağustos’ta ise Toskana bölgesindeki sağlık kurumu, online savunmasını sızabilen ve bazı istatistiksel ve epidemiyolojik verileri yok edebilen suçlular tarafından da hedef alındı.

Daha önce fidye yazılımı kampanyaları, enerji şirketi Enel Group, Campari, Geox, Tiscali, Luxottica gibi büyük şirketleri ve Roma’daki Spallanzani ve Milano’daki San Raffaele gibi hastaneleri etkilemişti.

İtalyan Kritik kırmızıtyapılar Birliği başkanı Luisa Franchina: “fazla eski sunucularla çalıştıkları ve ağ altyapılarını güncellemek için yeterince güçlü bütçeleri olmadığı için yerel ve merkezi kamu idarelerinde eski bir problem var” dedi.

İtalya’da tanınan bir siber güvenlik uzmanı olan Corrado Giustozzi: “mesele araç değil, kullanım şeklidir. Harika bir araba, kötü sürüldüğünde işe yaramaz. Süreçleri ve kültürü geliştirmeye odaklanmamız gerekiyor.” diyor.

[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap