1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İran’daki hapishane güvenlik sistemi böyle hack’lendi

İran’daki hapishane güvenlik sistemi böyle hack’lendi

featured

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -hapishane

vakit zaman büyük ses getiren siber saldırısı haberlerine birisi daha eklendi. İran’da hapishane güvenlik sistemine sızıldı.

T24’te yer alan habere göre bilgisayar korsanları İran’ın koşulları nedeniyle çok kötü bir üne sahip Tahran civarındaki konutin Hapishanesi’nin güvenlik kameralarını hack’ledi. Buradan elde edilen kayıtlar ile kötü şartlar tüm dünyaya gösterildi.

anne kamera sistemlerinin hack’lenme anı da paylaşılanlar arasında yer alıyordu. Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz videoda hapishane kameralarının bağlı olduğu sistemlerin ele geçirilme anı gösteriliyor.

Siber saldırı anında çekilen görüntülerde ekranların teker teker “Siber saldırı. Siyasi tutuklular serbest bırakılana kadar genel grev” yazısıyla siyaha döndüğü görülüyor.

İran’dan yapılan sızıntı ile ortaya çıkan konutin Hapishanesi merkezli işkence görüntüleri için bir özür geldiğini de belirtelim. Bu sızıntının bir şey değiştirip değiştirmeyeceğini ise elbette zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İran hapishane hack saldırısı ses getirirken, daha önce de böyle bir olay yaşanmıştı

Geçtiğimiz aylarda ABD merkezli Verkada firması tarafından üretilen / yönetilen tam 150 bin güvenlik kamerasına hacker’lar tarafından uzaktan erişim sağlanmıştı.

Hack saldırısı ile hastaneler, şirketler, polis departmanları, hapishaneler ve okullar dahil olmak üzere birçok yerdeki kameranın canlı akışlarını ellerine geçiren hacker’lar, bu konuda büyük ses getirdi.

Süreçte sadece Tesla fabrikalarından 222 kameraya erişim sağlandığı aktarılmış ve durum özellikle polis departmanları ve hapishaneler için tehlike yaratmıştı.

hücumda Verkada’nın kendi ofislerindeki kameralara dahi erişim sağlandığı aktarılırken, sürecin daha kötü bir yanı da bulunuyordu. Hacker’lar sadece canlı görüntülere erişmekle kalmamış, Verkada’nın kaydettiği video kamera arşivlerine de ulaşmıştı.

O zaman Verkada sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yetkisiz erişimleri önlemek için tüm iç yönetim hesaplarını askıya aldık. dahil ve dış güvenlik firmalarıyla saldırının boyut ve kapsamını soruşturuyoruz. Yetkililere de durumu bildirdik” demişti.

alakanizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın[ad_2]

Kaynak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap