1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max kameralarına derin bakış

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max kameralarına derin bakış
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Apple dün akşam karşımıza iPhone 13 mini, 13, 13 Pro ve 13 Pro Max modellerini tanıttı. Burada en iddialı modeller iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max oldu.

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max, özellikler 120 Hz yenileme hızı sunan ekranlarıyla dikkat çekti ancak Apple telefonları daha çok kamera konusunda öne çıkardı. Firma bu konuda şunu söyledi:

“Pro kamera sistemimizde bugüne kadarki en büyük gelişme. fazla daha fazla ayrıntı yakalayan ileri seviye donanım. Yeni fotoğraf ve film çekimi teknikleri sunan süper akıllı yazılım. Ve tüm bunları mümkün kılan akılalmaz hızlı bir çip. Yepyeni bir çekim deneyimine hazır olun.”

Peki tam olarak bizi neler bekliyor? Telefonlar neden kamera konusunda bu kadar öne çıkarıldı? İşte cevaplar:

İlk olarak teknik ayrıntıları aradan çıkaralım. iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max, arkasında ortak olarak üçlü 12 megapiksel kamera sistemi (Telefoto, Geniş ve Ultra Geniş) taşıyor ve bu kameralarda şu diyaframlar kullanılıyor:

  • -Telefoto: ƒ/2.8 diyafram
  • -Geniş: ƒ/1.5 diyafram
  • -Ultra Geniş: ƒ/1.8 diyafram

iphone 13 pro ve 13 pro max kameralarina derin bakis 4

Apple bu yıl da 12 megapiksel çözünürlükte kalıyor ve bu konuda birçok kişiyi memnun ediyor. Hep söylediğimiz gibi megapiksel değeri tek başına fotoğraf kalitesini belirlemiyor.

Yeni modellerin sadece geniş açı kamerasında sensör temelli optik görüntü sabitleme sunuluyor. Bu yıl sensör bazlı yani sensörü hareket ettirilerek çalışan optik görüntü sabitleme normal modellerde de sunuluyor.

Apple, iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max kameralarını ilk olarak Makro çekim özelliği ile öne çıkarıyor. Burada şu açıklama yapılıyor:

“Yeniden tasarlanan lensi ve güçlü otomatik netleme sistemi sayesinde yeni Ultra Geniş kamera süjenize 2 cm uzaklıktan odaklanabiliyor. Bu sayede en küçük ayrıntıların bile büyüleyici görünmesini sağlıyor. Bir yaprağı soyut sanata dönüştürün. Bir tırtılın tüylerini çekin. Bir çiy damlasını kocaman gösterin. Küçük şeylerin güzelliğini keşfedin”

Yakın yani makro çekim özelliği sadece fotoğraf değil video için de çalışıyor. Hatta makro modunda yavaş çekim video da çekilebiliyor. Süreç elbette yavaş yanında hızlı mod ile de çalışıyor.

iphone 13 pro ve 13 pro max kameralarina derin bakis 8

Telefonlar ile çekilmiş bir çiçek fotoğrafı. Burada çiçeğin tam merkezini görüyorsunuz. Daha önce iPhone’lar bu kadar yakın çekim yapamıyordu. hususilikle yakın çekim video konusunda telefonlar gerçekten çok kötüydü. 

Yeni “Pro” modellerin düşük ışık performansları da artırılmış durumda. Apple bu konuda ise şunu açıklıyor:

“iPhone 13 Pro loş ışık için tasarlandı. Geniş kamera şimdi daha geniş bir diyaframa ve bugüne kadarki en büyük sensörümüze sahip. Ayrıca Gece modunda çekilen portreler için LiDAR Tarayıcısı’ndan yararlanıyor. Ultra Geniş kamera ise daha geniş bir diyafram, daha süratli bir sensör ve yepyeni bir otomatik netleme sistemi kullanıyor. Ve şimdi Telefoto kamera da Gece modu özelliğiyle sunuluyor.”

iPhone 13 mini ve 13 modellerine LiDAR koymayan Apple, 13 Pro ve 13 Pro Max’te bundan yararlanarak netleme performansını artırıyor. arkaık tüm kameralarda gece modu sunulması da en önemli ayrıntılar arasında. Yeni modeller için düşük ışık performansına gerçekten çok ciddi şekilde odaklanılmış.

Apple’a göre geniş kamera artık 2,2 kata kadar daha fazla ışık yakalıyor. Ultra Geniş kamera ise yüzde 92 daha fazla ışık yakalıyor. iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max için kameradaki en büyük yeniliklerden birisi zoom değerinin artıyor olması.

Bu konuda sektörün çok gerisinde kalan ve halen bir periskop kullanmayan Apple, yeni telefonlara 3 kat optik zoom sunan bir 77 mm kamera yerleştirmiş durumda. Bunun için şu açıklama yapılıyor:

“Yeni Telefoto kamera 77 mm odak uzaklığı ve 3 kat optik zoom özelliklerine sahip. tarafi klasik portreler veya uzak mesafeden daha net fotoğraf ve videolar çekmek için harika. Yakındaki süjeler içinse bokeh efektini ayarlayabileceğiniz ve stüdyo kalitesinde ışık efektleriyle denemeler yapabileceğiniz Portre modunu tercih edebilirsiniz.”

Apple telefonlar için “Sistem genelinde 6 kat optik zoom aralığı” ibaresi de kullanılıyor. Burada ultra genişten 3x optik zoom’a kadar olan mesafeden bahsediliyor. Telefonun dijital zoom seviyesi ise 15x olarak açıklanıyor.

iphone 13 pro ve 13 pro max kameralarina derin bakis 2 2 2

iPhone 12’lerde olduğu gibi bu modellerde de Deep Fusion teknolojisi yer alıyor. Apple bunu ise şöyle aktarıyor:

“Orta ila düşük ışıktaki çekimlerde Deep Fusion devreye giriyor. Neural Engine’dan yararlanarak çeşitli pozlamaların piksel piksel analizini yapan bu özellik, en iyi bölümleri birleştirerek görüntünün son halini oluşturuyor. Olağanüstü ayrıntılarla fotoğraflarınızda en incelikli dokuları bile ortaya çıkarıyor.”

13 Pro ve 13 Pro Max elbette Apple ProRAW desteğine de sahip. Apple ProRAW, standart RAW biçimindeki bilgileri iPhone görüntü işleme birimi ile birleştirerek, fotoğrafınızda pozlama, renk ve beyaz dengesi düzenlemeleri yaparken size daha fazla esneklik sağlıyor.

Yeni modellerin kameradaki önemli sayılacak yeniliklerinden birisi de Fotoğrafik Stiller oluyor. Apple bunu şöyle açıklıyor:

“Fotoğrafik Stiller, tercih ettiğiniz Ton ve Sıcaklık ayarlarını fotoğraflarınıza uyguluyor. lakin filtrelerden farklı olarak bu ayarlarda gökyüzü ve ten renkleri gibi ayrıntılar doğallığını koruyor.

diri, varlıklı Kontrast, Sıcak veya Soğuk seçeneklerinden oluşan Apple tasarımı hazır ayarlardan birini seçin ve dilerseniz seçtiğiniz ayarı daha da özelleştirin. Stilinizi bir kez ayarlayın, sevdiğiniz görünümü her seferinde yakalayın.”

Aynı zamanda uslı HDR 4 de dikkate değer ayrıntılar arasında. Bu konuda Apple şunu söylüyor: “Neural Engine’ın yapay öğrenme gücünden yararlanan uslı HDR 4 şimdi bir fotoğraftaki birden çok kişi için özel ayarlamalar yapabiliyor. ISP ve yazılımımız her bir kişinin ten rengini, kontrastı ve ışığı otomatik olarak dengeliyor. Böylece herkes muhteşem görünüyor.”

iphone 13 pro ve 13 pro max kameralarina derin bakis 2 2 1

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max, video çekim konusunda fotoğraftan çok daha iddialı hazırlanmış

13 Pro ve 13 Pro Max, video çekim konusunda yukarıda da dediğimiz gibi çok iddialı olarak lanse ediliyor. Modeller bu konuda özellikle Sinematik Mod ile öne çıkıyor. Apple kendisi bu iPhone dünyasına yeni sistemi şöyle açıklıyor:

“iPhone şimdi çekimlerinize sığ alan derinliği ekleyebiliyor ve otomatik olarak süjelerin arasında şık odak geçişleri yapabiliyor. fazla daha yaratıcı bir hikaye anlatımı için Sinematik mod yeni bir süjenin kadraja girmek üzere olduğunu öngörebiliyor ve girdiği anda odağını ona çeviriyor.

lisanerseniz çekim yaptıktan sonra siz de odağı değiştirebiliyor veya bokeh efektinin düzeyini ayarlayabiliyorsunuz. Sinematik modla neler yapacağınızı görmek için sabırsızlanıyoruz.”

iPhone’daki Sinematik mod özelliğini geliştirmek için önde gelen sinemacıların hikayeye drama ve duygu katmaya yarayan odak kaydırma tekniğini nasıl kullandıklarını titizlikle inceledik.

Hollywood çekimlerinde odağı değiştirmek için uzmanlardan oluşan yetenekli bir ekibe ihtiyaç duyuluyor. Görüntü yönetmeni, sahnede neye odaklanılması gerektiğini ve odağın ne zaman değişeceğini belirliyor. Focus puller’ın setteki görevi ise geçişin tam zamanında yumuşak bir şekilde yapıldığından ve süjelerin netliğinden emin olmak.

iPhone’unuzun tüm bu işlemleri otomatik olarak yapmasını sağlamak hiç kolay olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

evvellikle Sinematik modun bir sahnedeki kişilerin, mekanların veya evcil hayvanların tam olarak ne kadar uzakta olduklarını bilmesi için yüksek kaliteli derinlik verileri oluşturduk. Ve tabii videodan bahsettiğimiz için, bu derinlik verilerinin saniyede 30 kare hızında sürekli olarak yenilenmesi gerekti.

Neural Engine’ı da bir uzman gibi çalışacak şekilde eğittik. Bu sayede, neyin odakta olacağına anında karar verebiliyor ve odak değiştiğinde yumuşak odak geçişleri yapabiliyor. denetimü ele almak istediğinizdeyse yönetmen koltuğuna geçerek ister çekim yaparken ister kurgu sırasında siz de odağı manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz.

Özetle, yapay öğrenme algoritmalarını çalıştırmak, otomatik odaklama değişikliklerinin render’ını almak, manuel odak değişikliklerine destek sağlamak, her bir kareyi Dolby Vision formatında düzenlemek ve üstelik tüm bunları gerçek zamanlı yapabilmek için kullandığımız bilgi işlem gücü akılalmaz boyutlarda.”

iphone 13 pro ve 13 pro max kameralarina derin bakis 2 2 4

Apple’a göre derinlik efekti çekim sonrasında değiştirilebiliyor, Sinematik Mod her kamerada kullanılabiliyor ve Sinematik Mod için Dolby Vision HDR formatı destekleniyor.

Video konusunda 13 Pro ve 13 Pro Max’e özel en kilit yenililerden birisi ProRes formatında kayıt ve düzenleme imkanı oldu. Telefonlar satışa çıkınca değil daha sonra kullanıma sunulacak bu imkan için resmi açıklama tam olarak şöyle:

“ProRes formatının sunduğu yüksek renk doğruluğu ve düşük sıkıştırma değeriyle, içerikleri hareket halindeyken de kaydedip düzenleyerek yayına hazır hale getirebiliyorsunuz.

Şimdi ProRes formatındaki bir projeyi tamamen iPhone’unuzda tamamlayabiliyorsunuz. Veya iPhone’unuzda bulunan ProRes formatındaki videoları Mac’inizdeki Final Cut Pro’ya kolayca aktarabiliyorsunuz.”

Telefonlar için saniyede 30 kareye kadar 4K ProRes video kaydı sunan Apple, bunu 128 GB depolama alanı için saniyede 30 kare 1080p’de sınırlandırıyor. tarafi 4K için daha yüksek depolama alanı şart çünkü ProRes çok ciddi yer kaplayacak.

Selfie konusunda iPhone 12’ler ile sunulan her özelliği taşıyan ancak bu konuda devrimsel yenilikler getirmeyen 13 Pro ve 13 Pro Max, yine de A15 Bionic işlemciyle gelen yeni ISP’yi kullanarak, 12 megapiksel F2.2 diyaframlı TrueDepth kamera sistemiyle eskiye nazaran daha yüksek performans sunuyor. Ön kamera ile saniyede 30 kareye kadar 4K ProRes video kaydı yapabiliyor.

iphone 13 pro ve 13 pro max kameralarina derin bakis 2 2 3

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max dahil yeni ailenin resmi Türkiye fiyatları şöyle

Apple Türkiye tarafından açıklanan ve genel olarak çok yüksek olan ailenin resmi fiyatları tam olarak şöyle:

iPhone 13 mini:

128 GB: 10.999 TL
256 GB: 11.999 TL
512 GB: 13.999 TL

iPhone 13:

128GB: 11.999 TL
256 GB: 12.999 TL
512 GB 14.999 TL

iPhone 13 Pro:

128 GB: 15.999 TL
256 GB: 16.999 TL
512 GB: 18.999 TL
1 TB: 20.999 TL

iPhone 13 Pro Max:

128 GB: 17.999 TL
256 GB: 18.999 TL
512 GB: 20.999 TL
1 TB: 22.999 TL

Telefonlar Türkiye’de 24 Eylül tarihinde ön siparişe açılıyor. Satış ise 1 ekim itibarıyla başlayacak. tarafi telefonlar için çok fazla beklenmeyecek.

alakali Video[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap