1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iPhone 13 Ailesi Çok Pahalı, Peki Android Amiral Gemileri Ucuz Mu?

iPhone 13 Ailesi Çok Pahalı, Peki Android Amiral Gemileri Ucuz Mu?
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -iPhone 12 Android

Dört farklı modelden oluşan iPhone 13 ailesi Türkiye’de çok pahalıya satılıyor. Peki güncel Android amiral gemileri ucuz mu? İşte cevap;

Biliyorsunuz Türkiye’de iPhone 13 ailesi için başlangıç tam 10.999 TL‘den yapıldı. Bu rakam elbette çok pahalı bulundu. Ancak Türkiye’de sadece iPhone’lar pahalı değil. iPhone’ların rakibi olan “amiral gemisi” Android telefon modellerinin de fiyatları çok yüksek durumda.

mesele Türkiye’de 256 GB Samsung Galaxy S21 Ultra için tam 15.499 TL verilmesi gerekiyor. Aynı modelin 128 GB depolamalı versiyonu ise 15 bin TL‘ye elde edilebiliyor. 256 GB Samsung Galaxy S21 Plus için 12 bin TL, aynı telefonun 128 GB sürümü içinse 11.499 TL fiyat karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de Xiaomi imzalı telefonlar fiyat-performans oranlarıyla çok tanınmış durumdalar. Ancak Xiaomi’nin “üst seviye” amiral gemileri de hiç ucuz değil. mesele kişilerin 256 GB Xiaomi Mi 11 için Türkiye’de tam 11 bin TL‘yi gözden çıkarması gerekiyor.

Türkiye’de Huawei Mate 40 Pro için 14 bin TL, Huawei P40 Pro içinse 12 bin TL ödemeniz gerekiyor. Geçen yılın Galaxy Note’u, Samsung Galaxy Note 20 Ultra içinse 13 bin TL‘lik bir rakam tüketicileri bekliyor.

Elbette daha düşük iPhone’lar gibi daha düşük seviye bütçe dostu amiral gemisi Android telefonlar bulunuyor. Ancak onların fiyatları da genelde 6 bin TL veya 7 bin TL’nin üzerinde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 ailesi gibi Android telefonlar da yüksek kur ve vergilerden etkileniyor

Türkiye özelinde süreci iPhone 13 ailesi üzerinden bir kez daha örneklendirelim. mesele en yeni modellerden iPhone 13 Pro, sadece güncel kur çarpımı üzerinden 8.428,96 Türk Lirası fiyat etiketine sahip. Ancak Türkiye’de bunun üstüne başka kalemler de ekleniyor.

Türkiye’de akıllı telefonlardan TRT + Kültür Fonu, ÖTV, KDV ve bazı diğer yasal vergiler / ücretler alınıyor. Apple’ın resmi sitesinde yer alan bilgiye baktığımız zaman iPhone 13 Pro’nun 15.999 TL‘lik satış fiyatının içerisinde tam 7.196,00 TL KDV ve yasal ücretler” bulunuyor. Bu rakamlar Android telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için de aynı şekilde karşımıza çıkıyor.

alakali Video[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap