1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iOS, Android ve masaüstü için Chrome 93 indirmeye sunuldu

iOS, Android ve masaüstü için Chrome 93 indirmeye sunuldu
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Google, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için 93. sürüm indirmeye açıldı. Sürüm ile devasa yenilikler olmasa da önemli ayrıntılar var.

Google Chrome 93, iOS, Android ve masaüstü için indirmeye açıldı. Bilinen tüm güvenlik açıklarını kapatan sürüm, bu sefer ufak sayılacak değişiklikleri bünyesinde taşıyor.

Eğer giriş yapıldıysa yeni sekmede Google Drive’da açılan en son dokümanları gösteren sürüm, WebOTP API desteğini de beraberinde getiriyor. Bu sayede telefonunuza gelen tek kullanımlık parola, kısa sürede bilgisayar aktarılabiliyor.

Ayrıca 93. sürüm masaüstünde son kapatılan sekmeler menüsünü güncelliyor ve son kapatılan grup içerisindeki sayfaların grup olarak değil tek tek açılmasına imkan tanıyor.

Android tarafındaki 93. sürüm ile koyu arayüzü biraz daha koyu hale getiren Google, Chrome’un iOS tarafı içinse şu sürüm kodlarını yayımladı:

“-Bir web sitesindeki bağlantıya veya resme dokunup basılı tuttuğunuzda güncellenmiş içerik menüsünü görürsünüz.

-aygıtınızda bir Google Hesabı’nda zaten oturum açtıysanız artık Chrome’da ve web’deki diğer Google hizmetlerinde daha kolay oturum açabilirsiniz.

-Oturum açmış kullanıcılar artık senkronizasyona gerek kalmadan Google Hesaplarındaki ödeme yöntemlerini kullanabilir ve kaydedebilirler.

-siyahrlılık ve performans iyileştirmeleri.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome 94 için oldukça büyük planlar var

Chrome 94 beta sürümüne WebCodecs ve WebGPU sistemleri eklendi. Bunlar sayesinde tarayıcıda oyun deneyimi bir sonraki seviyeye geçecek.

Dün ortaya çıktığı kadarıyla WebCodecs, geliştiricilerin video kodlama / kod çözme süreçlerine daha iyi erişim sağlaması için tasarlanan bir API. Bu API sayesinde spesifik olarak tarayıcı tabanlı bulut oyunculuğuna odaklanıldığı belirtiliyor.

Chrome’un temelinde bulut oyunculuk için özel sistemler yer almıyor. Bulut oyun sistemleri yeni geldiği için WebCodecs gibi API’lar tarayıcıyı geleceğe taşımak adına çok önemli görünüyor.

WebCodecs sayesinde internette gelen oyun verisinin ekrana olabilecek en hızlı şekilde gönderileceği, eski cihazlardaki bulut oyun deneyiminin daha da iyi hale getirilebileceği aktarılıyor.

Bulut oyunculukta sisteme oyunun kendisi için yük binmiyor ancak akıcı aktarım için donanımsal hızlandırma gerekiyor. WebCodecs bu noktada fayda sağlayacak bilgisi veriliyor.

WebGPU ise aktarıldığı kadarıyla web merkezli geliştiricilere, bilgisayarların GPU birimine daha iyi erişim şansı verecek. Burada Apple Metal, Microsoft DirectX 12 veya Vulkan GPU API’larına direkt erişim sağlanacak ve böylelikle performansı düşüren aracılar ortadan kaldırılabilecek.

alakanizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap