1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

iOS 15 İçin Bazı İnce Detaylar, Safari’yi Eski Haline Getirme Ve Fazlası

iOS 15 İçin Bazı İnce Detaylar, Safari’yi Eski Haline Getirme Ve Fazlası
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

iOS 15 işletim sistemi dün akşam resmi olarak indirmeye açıldı. İşte bu sürüm için bilinmesi gereken bazı ayrıntıları bir araya getirdik.

İlk olarak iOS 15 hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntılara direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Apple yeni sistemi için o sayfada en önemli tüm özelliklere değiniyor.

Ancak bu sayfada bazı güzel özellikler gözden kaçabiliyor. mesele bunlardan birisi “Ayrılma ikazları” olarak geçiyor. iOS 15’in en faydalı özelliklerden olan bu imkanı Apple şöyle açıklıyor:

“Ayrılma uyarılarını etkinleştirdiğinizde bir aygıtı, AirTag’i veya uyumlu bir üçüncü taraf ürününü bir yerde unutursanız iPhone’unuz size bildirimler gönderiyor. Bul uygulaması da sizi kaybettiğiniz eşyanıza doğru yönlendiriyor.”

Bu özellik sayesinde sahibi olduğunuz ürünleri geride bırakma / unutma durumunuz ortadan kalkıyor ve bu gerçekten çok faydalı görünüyor.

iOS 15 ile yerleşik tarayıcı Safari de değişiyor. Yeni tasarıma geçilen tarayıcı, adres / sekme çubuğunu sayfanın üstünden altına alıyor. Ancak bu hoşunuza gitmediyse yerini değiştirebiliyor, eski tasarıma geri dönebiliyorsunuz.

Bunun için ana Ayarlar içerisindeki Safari seçenekleri arasında özel bir buton yer alıyor. Bununla adres / sekme çubuğunu yeniden sayfanın üstüne taşıyabilirsiniz. Bu arada adres / sekme çubuğunu direkt olarak Safari içerisinde de “Aa” butonu ile açılan menüden değiştirme şansınız bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada yeni öğrenildiği kadarıyla iOS 15 ile Face ID konusunda da güvenlik artıyor. iPhone X ve üstü tüm Face ID cihazlar artık daha da güvenli bir yüz tanıma sunuyor.

Apple’ın burada özellikle Face ID sistemini geçmek için hazırlanan üç boyutlu yüz modellerine (Maket / maske şeklinde) karşı güvenliği ciddi şekilde artırdığı belirtiliyor.

iOS 15’in elbette başka güvenlik açıklarını kapattığını da belirtelim. Bu açıdan cihazınız destekliyorsa yeni sürüme en kısa zaman geçmenizde büyük fayda var.

iOS 15 destekli iPhone modelleri hangileri?

Yayımlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

Bu arada iOS 15’in WWDC’de tanıtılan her özelliği hemen kullanımda değil. Daha önce de aktardığımız üzere SharePlay özelliği iOS 15’in çıkışına yetişmedi.

Söylendiği kadarıyla bu özellik herkes için daha sonra aktif edilecek. Burada ne tarz bir problem yaşanıyor halen bilinmiyor ancak Apple biraz daha zaman istiyor.

Buna ek olarak AirPods Pro veya AirPods Max için Bul ağını kullanma süreci de bir süre için daha ertelenmiş durumda. O da çıkışta değil daha sonra kullanıma sunulacak.

alakanizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap