1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. Instagram’ın Twitch’i Kızdıracak Yeni Güncellemesi

Instagram’ın Twitch’i Kızdıracak Yeni Güncellemesi

Instagram'ın Twitch'i kızdıracak yeni güncellemesi ile birlikte sosyal medya platformları arasındaki bu kıyasıya savaş merakla takip ediliyor.

featured

- Advertisement -

Instagram’ın Twitch’i kızdıracak yeni güncellemesini Alessandro Paluzzi açıkladı. Bu güncelleme ile bir çok yeni soru meydana geldi. Böylece Instagram bu sefer Twitch’in önemli özelliklerinden birini kendi bünyesine kattı. Dünya genelinde bir çok insan bir ya da daha fazla sosyal medya hesabı kullanıyor. Popüler sosyal medya platformalarının milyonlarca kullanıcısı mevcut. Peki bu sosyal medya platformaları arasındaki yarış nasıl oluyor? Sosyal medya platformları aslında birbirleri ile savaş içerisindeler mi?

- Advertisement -

Tüm anılarınızı herkesin görmesini veya bulunduğunuz ortamı paylaşmak adeta bir geleneksel alışkanlık oldu. Merak ettiğimiz her kişinin hayatına erişmiş oluyoruz. Bu nedenle insanlar artık yaşadığı hayatın dışında yaşamaya başladı veya sadece böyle gösteriyor. Şık ve parıltılı hayatlar ile birlikte kötü zaman geçiren herkes buradan yardımlaşma yapıyor. Bağışlar, yardım talepleri, magazin akla gelebilecek her şey elimizin içinde. Belki de artık haber ve magazine düşmek yerine sosyal medyaya düşmek tanınmış kişilerin daha çok korkulu rüyası. Bu medya hesapların birbirine benzemesi fakat farklı yenilikte olması daha çok dikkat çekici.

Sosyal medya platformları birbirileri ile savaş içerisinde mi?

Sosyal medya platformları adeta bir rekabet içinde savaşmaya devam ediyor. Sürekli olarak gelen yenilikler ve güncellemeler oldukça dikkat çekici. Yüksek sayıda kullanıcıları olan sosyal medya platformları ve kullanıcı sayıları normal nüfus oranını geçmektedir. Bir kişinin şahsi hesap dışında farklı hesap türlerinin de olduğu ortada.

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformları ve aylık bazda aktif kullanıcı sayıları:

 • Facebook         2,74 milyar
 • YouTube          2,29 milyar
 • WhatsApp       2,00 milyar
 • Messenger      1,30 milyar
 • Instagram        1,22 milyar
 • WeChat           1,21 milyar
 • TikTok              689 milyon
 • QQ                   617 milyon
 • Douyin             600 milyon
 • Sina Weibo      511 milyon
 • Telegram          500 milyon
 • SnapChat         498 milyon
 • Kuaishou         481 milyon
 • Pinterest          442 milyon
 • Reddit              430 milyon
 • Twitter             353 milyon
 • Quora              300 milyon

hero

Instagram’ın Twitch’i Kızdıracak Yeni Güncellemesi

Oranlar bu şekilde olup en çok rekabetçi olan sosyal platform ise Instagramdır. Sürekli olan yeniliği ve ekstra gelen özellikleri ile adeta bir yarış içerinde. En son gelen farklı özelliğinden biri ise bir durum belirlemedir. Şuan yapmış olduğunuz durumu emoji ve yazı ile belirtebiliyorsunuz. Yeni bir özellikte getiren instagram şuan kendini daha ön plana taşıyabildi. Instagram, son birkaç aydır özellikle TikTok ile olan rekabetini artırmak için türlü yenilikler getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg, Reels videoları için içerik üreticilere belli bir izlenme karşılığında ödeme yapacağını açıkladı ve bazı kullanıcılar tarafından da doğrulanmıştı. Reels videoları için yapacağı ödemelerin ardından Instagram, şimdi bir başka özellik ile karşımızda. Tersine mühendis Alessandro Paluzzi, kendi Twitter hesabında Instagram’ın iOS kullanıcılarına getirmeyi düşündüğü bazı fonksiyonlar hakkında birkaç güncelleme bilgisi paylaştı. Bu özelliklerden biri ise canlı yayınlara moderatör eklemek olacak. Bahsettiğimiz canlı yayın moderatör sistemi, bir çoğunuzun bildiği üzere Twitch gibi canlı yayın platformlarında mevcut. Bu canlı yayın moderatörleri, bir nevi yayın sahibinin asistanı işini görmektedir. Bu asistanlar, yayın sırasında gelen yorumları, canlı yayın isteklerini, soruları ve aklınıza gelebilecek diğer mekanik işlemleri yönetebilecek. Bu özellik, Influencer ve sanatçılar için oldukça kullanışlı olacak gibi görünüyor. Bu yenilik instagramı biraz daha öne çıkarmakla birlikte başka sosyal hesaplara gerek yok mesajı veriyor. Bu yenilik henüz tamamlanmadı. Uygulamalara gelmedi fakat gelmeyecek değildir. Alınan bilgi ve haberlere göre üzerinde hala çalışmalar yapılmaktadır. Instagram, aynı zamanda hikayeler özelliği için de yeni fonksiyonlar ekleme peşinde. Şirket, hikaye özelliğine bir beğeni butonu koymak üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin test süreci, Ağustos ayında başlamıştı. Alessandro Paluzzi‘nin verdiği bilgiye göre, bu beğeniler Hikayeyi Görüntüleyenler kısmıyla aynı kısımda tam yanında bulunacak. Bu özelliğin ne zaman geleceği ya da geleceğinin kesinliği ise henüz belli değil.

Bu yenilikler kullanıcıların kulağına gitmesiyle birlikte sosyal medya fenomenleri ve ağır kullanıcıların daha çok dikkatini çekmektedir. İnstagram bu yenilikleri ile kullanım sayısını daha çok arttıracak mıdır? Sizlerin bu konu ile bilginiz nedir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap