1. Ana Sayfa
 2. Apple

İkinci El iPhone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci el iPhone marka telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz? Ucuza alacağınız telefonlar size daha sonradan pahalıya patlayabilir.

İkinci El iPhone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
1

- Advertisement -

İkinci el bir iPhone almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz ve kontrol edilecek hususlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İkinci el iPhone alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazıyı okuduktan sonra uygun fiyata tamamlayacağınız alışverişi sıfırından daha pahalıya mâl etmemiş olacaksınız.

- Advertisement -

İkinci El iPhone Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • IMEI adres kontrolü sağlanmalı

IMEI adresi her telefonun kayıtlı kimliğidir. Satıcınıza mutlaka IMEI adresini sorup telefonun çalıntı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Kontrolünü ilk sağlayacağınız maddelerden biri olmalıdır.

 • Ekran ve dokunmatik kontrolü sağlanmalı

Telefonu satın almadan önce ekranın her santimine dokunmaya ve dokunmatiğinin çalıştığına emin olun. Örneğin bir uygulamanın üzerine parmağınızla tutun ve bütün telefon ekranı boyunca dolaştırın. Uygulama herhangi bir noktada düşmemelidir.

 • Düğmeleri ve parmak izi kontrol edilmeli

Yan tarafındaki sessize alma tuşu dahil bütün tuşların çalışıp çalışmadığını test edin. Düğmelerin gevşek olup olmadığına emin olun.

 • Hoparlör ve mikrofonlar kontrol edilmeli

iPhone telefonlarının altındaki ana hoparlör ve aramalarda kullanılan kulak hoparlörü kontrol edilmelidir. Sesli notlar kısmından her ikisini de kontrol edebilirsiniz. Siri’ye soru sorarak da hoparlör kontrolünü sağlayabilirsiniz. Siri aktifse soru sorun eğer yanıt alamıyorsanız bir problem olabilir.

 • Girişleri kontrol edilmeli

Şarj cihazı ve kulaklık girişlerini hızlıca kontrol edin. Kulaklığınız ile telefondan bir ses kaydı yapıp dinleyebilirsiniz, her iki tarafından da çalıştığına emin olun. Bir şarj cihazı ile şarj etmeyi deneyin. Temassızlık sorunu olmaması için şarj kablosunu hareket ettirip kontrol edebilirsiniz.

Adsiz tasarim 8
İkinci El iPhone alırken nelere Dikkat Etmeliyiz – Teknoloji Haberleri teknokesif.com

 

 • Kamera kontrolü sağlanmalı

Telefon elinizdeyken hemen birkaç fotoğraf çekip iPhone kamera standartlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Odaklama problemi oluyorsa kamerada bir arıza var demektir.

 • Hasar ve darbe olup olmadığını kontrol edin

Telefon üzerinde ufak çizikler çok göze batmayabilir fakat kasasında derin bir darbe izi olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca telefonun sıvı bir hasar alıp almadığı hakkında da birkaç soru sormanız gerekebilir. Bu hususta alt vidalarını da kontrol edebilirsiniz eğer ki tornavida izi var ise telefonun daha önce açılmış ve kasasının sağlam olmaması ihtimaller arasında olacaktır.

 • Herhangi bir iCloud hesabına bağlı olup olmadığı kontrol edilmeli

Telefon herhangi bir iCloud hesabına bağlı ise telefona format atılması gerektiğini unutmayın ya da İphone’u mu bul özelliği açık ise kapatın.

 • Kutu içeriği kontrol edilmeli

Alacağınız telefon en azından kutulu olmasına ve alındığı yere ait faturasının olmasına dikkat edilebilir.

 • Wi-Fi kontrolü ve arama

Telefon için yapabileceğiniz bir diğer kontrol ise Wi-Fi’ye bağlanmakta problem olmaması. Yerel ağlara bağlanıp bağlanmadığından emin olun. SIM kartı takılarak bir arama işlemi yapın ve mesaj gönderin sorun olmadığına emin olun.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir