1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

İBB, şirket bazlı elektrikli scooter kullanımına yeni kurallar getirdi

İBB, şirket bazlı elektrikli scooter kullanımına yeni kurallar getirdi
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -

Paylaşım temelli elektrikli scooter modelleri büyük şehirlerde faydadan çok zarar getirebiliyor. İşte bu konuda İBB yeni kurallar getirdi.

özgürriyet’te yer alan habere göre elektrikli scooter modelleri kiralama sistemiyle İstanbul’un dört bir yanına dağılmış durumda. Bu durumdan İstanbul’da yaşan birçok kişi rahatsız oluyor. İşte bu konuda önemli kararlar alındı.

Söylendiği kadarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin önceki gün yaptığı toplantının önemli gündem maddelerinden biri elektrikli scooter’lar oldu. 12 kiralama şirketi toplam 61 bin 422 scooter için izin istedi. Şile ve Çatalca hariç İstanbul’un ilçeleri için başvurular vardı. müracaatlardan 52 bin 177’sine izin çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli scooter merkezli park yasakları geldi

Toplantı kapsamında Cumhurbaşkanlığı’na ait binalara 100 metre mesafe içerisinde, askeri güvenlik ve yasak bölgeleri sınırlarına 10 metre mesafe içerisinde, emniyet birimlerine ait binalar, diplomatik binalar ve cezaevlerinin giriş ve çıkış kapılarına 20 metre mesafe içerisinde, saray ve kasırların duvarlarına, tarihi surlar ve kapılara, sağlık kurumlarının giriş- çıkışlarına, okul giriş- çıkışlarına, itfaiye binalarının giriş – çıkışlarına, kamu binalarının giriş- çıkışlarına, yaya geçitlerine, engelli rampalarına, engelli yolları üzerine, toplu taşıma duraklarına ve yangın musluklarına scooter park edilmesi yasaklandı.

Buna ek olarak hız sınırı da düşürülüyor. Elektrikli scooter’lar için daha önce 25 km/s olarak belirlenen hız limitinin, Moskova ve Tokyo’da 15, Paris, Berlin, Oslo, Stockholm ve Londra’da 20, Washington’da 16, Helsinki ve Roma’da 25 kilometre olduğu belirtilerek, hız limitinin 15 km/s‘e çekilmesi için çalışma yapılmasına karar verildi.

Bazı dikkat çeken başka ayrıntılar da var. mesele UKOME kararına göre scooter’ların ayak basılan kısmı kaymaz özelliğe sahip kauçuk veya benzer dayanıklı malzemeden yapılacak. Ayrıca ön ve arka yan kısımlarında reflektif uyarıcı çizgiler olacak.

Hepsine ek olarak scooter’larda reklam olmayacak, 15 yaşını doldurmayanlar kiralama yapamayacak ve bu araçlar ile tramvay ve metrobüs yollarına girilemeyecek.[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap