1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Huawei Mate 50, uydu üzerinden SMS desteği mi sunacak?

Huawei Mate 50, uydu üzerinden SMS desteği mi sunacak?
+ - 0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Huawei Mate 40 Pro 4G

Apple iPhone modelleri kaynaklar haklıysa yakında uydu üzerinde iletişim kurmaya başlayacak. Bu konuda Huawei Mate 50 için de bir adım atılabilir.

Bilmeyenler için Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Ming-Chi Kuo, iPhone 13 ailesi hat çekmiyor olsa dahi telefon görüşmesi yapılamasına ve mesaj gönderilmesine imkan tanıyacak açıklamasıyla geçen hafta sonu çok ses getirdi.

Kuo’ya göre telefonlar bünyelerindeki özel Qualcomm X60 çipiyle alçak dünya yörüngesindeki uydular ile bağlantı kurabilecek. Operatörlerin süreçte Globalstar ile ortaklık kurabileceği ve ekstra ücret olmadan veya ekstra ücret karşılığında iPhone 13 sahiplerine uzaydan iletişim imkanı sunabileceği aktarıldı.

Daha sonra Ming-Chi Kuo imzalı raporun tam olarak doğru olmadığını belirtildi. Bu konuda Bloomberg daha oturaklı bir açıklama yaptı ve uydu üzerinden iletişimin sadece acil durumlar için geliştirildiğini açıkladı. tarafi süreçte telefonlar çekmiyorsa ve acil bir durum olduysa mesaj ile yardım istenebilecek.

Sürecin telefon görüşmesi kısmı ise sadece güvenlik güçlerini arama ile sınırlı olacak. tarafi örneğin ABD’deki kişiler 911’i arayarak telefonlar çekmiyorsa dahi yardım isteyebilecek. Kaynaklar bu faydalı özelliğin aktif olarak masada olduğunu ancak çıkışın 2022’ye kalabileceği belirtiyor.

iPhone 13’lerin özelliğe resmi olarak destek vereceği söyleniyor fakat Apple çıkışı 2022’de gönderilecek bir yazılım güncellemesi ile sunacak gibi görünüyor.

Takip edenler hatırlayacaktır. Bu haberlerde özelliğin 2022’de Android üreticileri tarafından da destekleneceği aktarılmıştı. İşte bu sürece destek verecek ilk telefon modeli Huawei Mate 50 olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 50 aktif olarak geliştiriliyor

HarmonyOS işletim sistemi üzerine kurulan Mate 50, kaynaklara göre uydu üzerinden SMS gönderilmesine imkan tanıyacak. tarafi normal hat çekmiyor olsa dahi telefon ile uydu temelinde iletişim kurulabilecek.

Huawei Mate 50’nin burada Beidou uydu sistemini kullanacağı aktarılırken, telefonun sırf uydu iletişimi özelinde ertelendiği de söyleniyor. tarafi amiral gemisi telefon sırf bu özelliğe de sahip olsun diye ilk planlardan daha geç şekilde raflara çıkarılacak.

Büyük ihtimalle Huawei Mate 50 yalnız da gelmeyecek ve Mate 50 Pro veya Mate 50 Pro Plus da beraber şekilde lanse edilecek.

Not: Görsel temsilidir.

alakanizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki ayrıntılara bakın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap