1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Huawei Elektrikli Otomobil Duyurdu. İşte O Otomobil

Huawei, HarmonyOS işletim sistemini kullanacak olan yeni elektrikli otomobili Aito M5'i duyurdu.

Huawei Elektrikli Otomobil Duyurdu. İşte O Otomobil
0

- Advertisement -

Akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei yeni elektrikli otomobilini duyurdu. Huawei yeni elektrikli arabasının özellikleri neler? Tesla’ya rakip olması beklenen otomobilin modeli Aito M5’i duyuran Huawei, yeni işletim sistemi HarmonyOS ile desteklenecek.

- Advertisement -

Son yıllarda elektrikli otomobil sektörüne olan ilgi tüm hızıyla devam ediyor. Bu alanda Çin markalarının her biri elektrikli otomobil sektörüne girmiş durumda. Yakın gelecekte Çin elektrikli araç üretiminde en büyük ülkelerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bir çok önemli markadan sonra Huawei, elektrikli otomobil için kolları sıvadı. Huawei’in yeni elektrikli otomobili HarmonyOs işletim sistemi ile destekleneceği duyuruldu.

Huawei Aito M5 Özellikleri

Çin’de oldukça popüler olan Tesla Model Y’nin ardından Huawei Aito M5, Tesla’yı bu tahttan indirmeyi planlıyor. Şirketin kış lansmanı etkinliğinde konuşan Huawei’nin tüketici iş grubunun yönetici direktörü ve CEO’su Richard Yu, hem elektrik hem de yakıtla çalışan M5’in Model Y’den daha üstün tepe gücü ve menzil sunacağı konusunda oldukça iddialı konuşuyor. Richard Yu, “Premium olup olmadığını sesten anlayacaksınız. ‘Kütüphane düzeyinde kalite deneyimi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

8a49241e9e4d77975070dc5d0db7fac8087c6150
Huawei Elektrikli Otomobil Aito M5 özellikleri

 

Araçta kullanılacak olan HarmonyOs ile birlikte aracı çalıştırmak için Huawei telefon ve akıllı saat kullanılabilecek. Aito, Chongqing merkezli otomobil üreticisi Sokon’un Silikon Vadisi merkezli bir yan kuruluşu olan Seres markasının adı altında geçiyor. Şirket, arabanızı telefonunuza benzer bir akıllı cihaza dönüştürmenin geleceği olduğuna inanıyor.

huawei aito m5
Huawei Elektrikli Otomobil

Huawei Aito M5 Fiyatı

Aito kelime anlamı olarak “Otomobile zeka eklemek” anlamına geliyor. Aito M5’in teslimatları, şubat ayının sonunda başlayacak.  447.981 TL’den başlayacak fiyat etiketiyle Tesla Model Y’den yaklaşık 57.351 TL daha ucuz olacak.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap