1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Hasan Can Kaya’dan RTÜK Konuşanlar Cezası Hakkında İlk Açıklama Geldi

RTÜK'ün Konuşanlar'a cezası sonrası Hasan Can Kaya'dan açıklama geldi.

Hasan Can Kaya’dan RTÜK Konuşanlar Cezası Hakkında İlk Açıklama Geldi
+ - 0

- Advertisement -

Acun Ilıcalı’nın kurduğu Exxen isimli platformda yayınlanan Konuşanlar isimli program ile kariyerinin zirvesine ulaşan Hasan Can Kaya, RTÜK nedeniyle tepkilerin odağına oturmuştu. Önceki dönemlerde aynı konsepti YouTube’da yapan ve onlarca bölüm yayınlayan Kaya, programındaki argo dil nedeniyle RTÜK’ün soruşturmasına kurban gitmişti. RTÜK, bir bölümdeki ilgili sahnenin kaldırılmasına karar vermişti. Mesele, TBMM’nin gündemine de taşınmıştı. Hasan Can Kaya’dan RTÜK Konuşanlar cezası hakkında ilk açıklama geldi.

- Advertisement -

RTÜK’ün Exxen’e idari para cezası kesmesi hakkında ilk kez konuştu. Hasan Can Kaya “Bilmeyen şöyle zannediyor sanki biz seyirciye küfür edebiliyormuşuz gibi bir algı var. Böyle bir şey olabilir mi? Türk halkına kim küfredebilir, küfür ederek kim güldürebilir? Bu bir iftiradır, karalama kampanyasıdır.” ifadelerini kullandı.

Hasan Can Kaya, bugüne kadar sürdürdüğü sessizliğini nihayet bozdu. Oldukça sert bir açıklamada bulunan Kaya, yaşananların bir iftira kampanyasından ibaret olduğunu savundu. “Kendiyle barışık insanlar kendiyle dalga geçer. Küfürle güldürüyor diyen adamlar hayatında kimseyi güldürmemiştir.” diyen komedyen, “Çok tutulan mizah işlerinde her seferinde sansür uygulanmıştır. Kemal Sunal’ın ‘Eşoleşek’ kelimesini sansürleyen bir kurum. Benim üzerimden izleyicilerimi, özellikle Z kuşağını eleştirdiler ona üzüldüm. Yoksa umurumda değil. Güldük eğlendik.” diyerek RTÜK’e de tepki gösterdi.

hasan can kaya konusanlar rtuk cezasi aciklamasi
Hasan Can Kaya Açıklamaları – Teknoloji Haberleri Teknokeşif

 

Hasan Can Kaya’dan büyük açıklama: “Umrumda değil ! Biz güldük eğlendik.”

Yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “Bilmeyen şöyle zannediyor sanki biz seyirciye küfür edebiliyormuşuz gibi bir algı var. Böyle bir şey olabilir mi! Türk halkına kim küfredebilir, küfür ederek kim güldürebilir? Bu bir iftiradır, karalama kampanyasıdır. Bizim tam yaptığımız lise ortamındaki samimi arkadaş atmosferini yaşatıyoruz. Ve insanlar arkadaşlarıyla argo şakalaşır. Hangi biriniz arkadaşlarınızla argo şakalaşmıyorsunuz? Dolayısıyla ben de arkadaşlarımla argo şakalaşıyorum. Burada öyle bir şey var.”

Hasan Can Kaya, “Babası beni seviyor. Küfür ederek anlatıyormuş.”

“Seyirci arkadaşımız da çok genç. Babası beni övüyormuş ama küfür ederek övüyormuş. Komiğine gitmiş anlattı bana. Ben de egzajere ettim onu. O zaman tabağı boş gönderme ben de babana böyle böyle dedim. Biz güldük, seyirci güldü. İzleyen milyonlar güldü ama programı izlemeyen hiç alakasız bir nefret dolu bir güruh, konuyu bilmeyen bir sürü kişi eleştirdi. Ama önemli değil. Bizim için iyi niyetle yapılan her şeyin başımızın üstüne yeri var. Eleştiri de dahil. Biz eleştirilemez değiliz.”

“Tırnak içinde söylüyorum serseri bir dil kullanılır. Herkese yağ çekerek bir mizah ortamı oluşturamazsınız. Hayatında kimseyle şakalaşmamış insanlar bunu iddia ederler. Ama ülkemizde komedi ile ilgili büyük kitlelere hitap eden herkes ya sansüre uğramıştır ya sık sık eleştirilmiştir. Bu işin bedeli bu büyük kitlelere oynayan bir komedi insanıysan sansürü eninde sonunda yiyecektik. Bilmeyenler bir şey gelmiyor başınıza diye şaşırıyordu.”

Hasan Can Kaya’nın açıklamaları bu şekildeydi. RTÜK da önce Konuşanlar ile ilgili bir bölümün kaldırılmasını söylemişti.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap