1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Günümüz Uzay Teknolojileri

Günümüz Uzay Teknolojileri
1

- Advertisement -

Uzay Teknolojileri Nelerdir?

- Advertisement -

Uydular;
Uydu, uzayda bir nesnenin etrafında dönen herhangi bir nesneye verilen addır. Uydu, Doğal ve Yapay olmak üzere 2 çeşitten oluşur.
Doğal Uydu, Dünyayı çevreleyen ay anlamına gelirken, Yapay Uydu, Dünyayı dolaşan uluslararası uzay istasyonudur.
Askeri uydular, Haberleşme uyduları, Direkt yayın uyduları, Dünya gözlemi uyduları, Keşif uyduları, İzleme ve röle uydu sistemleri, Hava durumu izleme uyduları.

Uydu

Uzay Keşif Teknolojileri
Dünya’nın atmosferi dışında, dış uzayda çalışılması üzerine tasarlanmış bir makinedir. Bu uzay araçları insanlı veya insansız olabilir.

Ay gezginleri (Ay yüzeyini araştıran araçlar),
Mars gezginleri (Mars yüzeyini araştıran araçlar),
İnsanlı uzay görevli araçlar (Uzayda yürüyen insanlara ait ekipmanlar),
Hava robotları,
Uzay sonraları ve Uzay mekikleri.

Uzay Uçuşu Teknolojileri
Yükseltici roketler,
Aerofrenler,
Rampalar,
Ablatif ısı kalkanları,
Fırlatma sistemleri.

UYDU

Uzay araştırmaları sonucunda günümüzde kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran icatlar;

Uzay Teknolojisi Sayesinde Geliştirilen Araçlar

MR Teknolojisi
Vücudumuzda bulunan iç organlarımızı en ince ayrıntısına kadar detaylı bir şekilde görülmesini sağlayan, kanser gibi hastalıkların teşhisini kolaylaştıran MR teknolojisi uzay araştırmaları sonucunda bulunmuştur.
Oksijen Maskeleri
İtfaiyecilerin yangın esnasında kullandıkları, dumanda nefes almayı sağlayan oksijen maskeleri de NASA tarafından yapılan uzay araştırmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.
İletişim Araçları
Günümüzde kullanılan ve iletişimi sağlayan, cep telefonu, televizyon gibi iletişim araçları, dünyanın yörüngesine gönderilen uydular sayesinde bulunmuştur.
Görünmez Diş Telleri
Ceradyne ve NASA’nın Gelişmiş Seramik Araştırma Programı ile geliştirilen görünmez diş telleri, günümüzde diş üzerinde kullanılmış olsa da askeri teknolojide kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır.
Çizilmeye Dayanıklı Lensler
NASA’nın astronot kaskları ve plastik olan diğer havacılık ekipmanlarında kullanılması için bir dizi çizilmeye dayanıklı yüzey geliştirilmiştir. Daha sonrasında günümüzde de kullanılan lens ve gözlüklerde kullanılmaya başlanmıştır.

Mr

İşitme Cihazları
Astronotların, uzaydaki sesleri güçlendirmesi için denenen işitme cihazları, günümüzde milyonlarca engelli bireyin kurtarıcısı durumundadır.
Web Teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti
Web teknolojisi yazılımı da aynı şekilde ilk olarak NASA tarafından geliştirilmiştir. Astronotların, uzaydaki deneylerini internet üzerinden uzaktan çalıştırılmaları ve izlemelerini sağlamak için oluşturulan teknoloji, daha sonrasında kamuya açık bir şekilde yayınlanmış ve Nesnelerin İnterneti teknolojisi alanında büyük bir patlamanın yolunu açmıştır.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir