1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Görüntü işlemede yapay zeka teknolojisi

Görüntü işlemede yapay zeka teknolojisi

featured

- Advertisement -

İnsan beyninin algıladığı ve işlediği en önemli bilgi türü görsel verilerdir. Görsel verilerin gücü, ürün ve içerik pazarlama alanında pazarlama stratejisi olarak kullanılmaktadır. İnsan faktörünün olduğu her alanda etkili bir araç olan görsel materyaller, gelişen teknoloji ile birlikte kullanımı yaygınlaşmıştır. Görsellerin oluşturulması ve yayılmasının kolaylaşması için faktörler, milyonlarca görseli barındıran veri yığınları oluşturmakta. Oluşan bu veri yığınları, aynı zamanda yeni nesil teknolojileri için de etkili bir veri tabanı sağlıyor.

- Advertisement -

Yapay Zeka

Yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, görsel verilerin içerdiği bilgiler sadece insan algısına hitap eden, basit bir reklam aracı olmaktan çıkmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yapay zeka da gelişimini sürdürüyor. Medikal tanı uygulamalarından savunma sanayisine kadar geniş bir yelpazede, teknolojilerin kaynağına dönüşerek birçok farklı alanda kullanılıyor.

Görüntü İşlemede Yapay Zeka

Görsel işleme teknikleri, elde edilmesi beklenen bilgileri, fotoğraf üzerindeki bir köpeğin etiketlenmesinden daha öteye taşıyarak farklı alanlarda kullanılacaktır. Kanserli hücrelerin tanısını yapmak ve askeri alanlarda kullanılacak olan sensörlerin tanısını yapmak gibi önemli olan alanlarda çalışılabilecek. Görüntü işletmedeki gelişen bu ileri teknoloji ile makine öğrenme, yapay sinir ağları gibi başlıkların kullanımıyla mümkündür.

Yapay Zeka Teknolojisi

Yüz tanıma teknolojileri, Google kamera ile çeviri modu, sürücüsüz araçlar makine öğrenme tabanlı, görüntü işletme sistemlerinin örnekleri arasında yer alıyor. Translate çeviri uygulamasında, görüntü işleme sistemi makine öğrenmesi ve yapay sinir ağlarının algoritmalarıyla oluşturulmaktadır. Google Translate’in kamerayla çeviri modu özelliği, bir dilin harflerinin görüntü işleme ve makine öğrenimi aracılığıyla veri tabanına kaydedilmesini sağlar. Kamera ile sözcük taradığımızda sistem, veri tabanında kayıtlı olan harfleri birleştirerek kelimeleri oluşturur. Bu modun çalışabilir hale gelmesi için önemli olan nokta, kamerayla okuttuğunuz kelimelerin sistem tarafından taranmasıdır.

Timsah Goz

Yapay zeka, görüntü işlemede ileri teknoloji sağlamaktadır. Bunun yanında işleme süresini de kısaltan yapay zeka, askeri alanda kullanılan sensör sistemlerinde de uzun süreden beri hareketli veya sabit hedeflerin belirlenmesi amacıyla da kullanılıyor. Bu sistemler, günümüzde yapay zekayla güçlendirilerek hem daha net hem de daha hızlı bir şekilde hedef tespitinin yapılmasını sağlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir