1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Google ve Netflix’e yapmak istediği özel ayrımcılık gündemde

Google ve Netflix’e yapmak istediği özel ayrımcılık gündemde
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Netflix

İnternet devi Google, Android uygulama marketi Play Store ve aldığı komisyon üzerinden bu sefer Netflix odağında ses getirdi.

Bilmeyenler için bir kez daha özet geçelim. Epic Games hatırlarsınız uzun süre önce Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise bu firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

İşte bu durumu kabul etmeyen Netflix gibi isimler bulunuyor. Google ve Apple ise ortaya çıkan resmi dokümanlara göre Netflix’i, daha doğrusu Netflix’ten gelecek büyük geliri hiç ama hiç kaybetmemek istememiş.

Hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda Apple’ın Netflix’i platformda tutmak adına aldığı komisyonu indirmeyi teklif ettiği ortaya çıkmıştı. Bunun bir benzeri Google için de gündemde. Google’ın Netflix’i, yani Netflix’ten gelecek büyük komisyon gelirini tutmak adına firmaya özel bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı.

Bu teklif tam olarak alınan yüzde 30’luk komisyon rakamının düşürülmesi. Ancak Netflix bunu kabul etmedi ve ödemeleri Apple’ın ve Google’ın sistemlerinden değil kendi sitesinden almaya başladı. Firma halen bu şekilde çalışıyor.

Bu durum elbette tepki çekiyor çünkü diğer uygulama geliştiricilere haksızlık yapılmış oluyor. Bu konuya Spotify başta olmak üzere birçok firma oldukça kızıyor. Google ve Apple tam da bu konuda birçok yasal mücadelede veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ve Apple merkezli bu konulara Elon Musk da bir yomu yaptı

Geçtiğimiz ay Twitter’dan bir açıklama yapan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Apple ile olan süreçte Epic Games’i haklı bulduğunu aktarmıştı. Musk, direkt olarak Apple’ın App Store komisyon kesintisine karşı çıktığını belirtti.

Apple ile Epic Games arasındaki yasal savaş halen devam ediyor. Bu savaştan hem Apple hem de Epic Games nasıl sonuçlar alacak merakla bekliyoruz.

alakaniz Çekebilir

İlerite ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap