1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Google, Android özelinde dev bir cezaya daha çarptırıldı

Google, Android özelinde dev bir cezaya daha çarptırıldı
0

- Advertisement -

[ad_1]

- Advertisement -Google Microsoft

İnternet devi Google, bir kez daha aldığı büyük para cezası ile gündemde yer alıyor. Bu sefer merkezde cenup Kore yönetimi var.

Geçtiğimiz ay Fransa Rekabet Kurumu, Google’a eser sahibinin haklarına komşu hakları ihlal ettiği gerekçesiyle tam “500 milyon euro” para cezası kesmişti.

Rekabet Kurumu reisı Isabelle de Silva, konuda yaptığı açıklamada, Google’a telif haklarına bağlı komşu hakları, yayınevi editörleriyle iyi niyetle müzakere etme zorunluluğuna uymadığı ve yayınevlerinin içeriklerini kullandığı için ödeme yapmadığı gerekçesiyle 500 milyon euro para cezası verildiğini belirtti.

Şimdi ise cenup Kore yönetimi Google’ı üzdü ve şirkete 177 milyon dolarlık yeni bir ceza kesti. Bu cezanın arkasında firmanın Android ekosistemi üzerindeki dominant yapısı yer alıyor. Android rakiplerinin doğmasını engellediği aktarılan firma, artık firmalar ile AFA anlaşması da yapamayacak. En azından internet devi bunu zorlayamayacak.

AFA anlaşması aradan çıkınca Samsung ve LG gibi cenup Kore merkezli firmalar isterlerse akıllı telefonlarına kendi geliştirdikleri özel Android sürümlerini / versiyonlarını yükleyebilecek.

Ancak çoğu firmanın günümüzde bunu tercih edeceği çok fazla düşünülmüyor. Bu açıdan mevcut süreçte Google’a tek zarar 177 milyon dolar oluyor. O da her ay milyar dolarlar kazanan firma için büyük bir problem olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google daha önce de Android Auto merkezli bir ceza yemişti

İtalya’da Google’a Android Auto merkezli 100 milyon euro ceza kesilmişti. Bu cezanın arkasında Google’ın Android Auto’ya üçüncü parti bir uygulamanın eklenmesine izin vermemesi yer alıyor.

Bahsi geçen uygulama, Enel Group’un Enel X Recharge isimli uygulaması. Bu uygulama kişiler elektrikli otomobiller için şarj istasyonu bulmasına imkan tanıyor.

Ancak Google böyle basit bir uygulamanın sisteme dahil olmasını istememiş. Bu yüzden de Enel Group tarafından 2019 dava edilmiş. Ancak Google yüksek ihtimalle davanın sonucunu tahmin ettiği için bazı limitleri kaldırmış ve 2020 yılında Android Auto’yu diğer geliştiricilere açmış. lakin bu hamle cezayı önlemeye yetmedi.

alakanizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki ayrıntılara bakın[ad_2]

Kaynak

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap