1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

featured

- Advertisement -

İnsanların birbirleriyle haberleşmesini ve iletişim kurmasını sağlayan en önemli haberleşme araçlarından biri olan Telefon, 1876 yılında Graham Bell’in icadı ile ortaya çıkmıştır.

- Advertisement -


Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

Ahizeli Telefonlar
Telefon icadı gerçekleştikten sonra, telefonun, gelişim süreci de başlamıştır. İlk çıkan telefonun hemen ardından ahizeli telefon da piyasaya sunulmuştur. Dinleme ve konuşma için farklı iki mekanizması bulunan ahizeli telefonun gelişmesindeki en büyük etken ise mikrofonun geliştirilmesi olmuştur.

Ahizeli Telefon.

Radyo Dalgalı Telefon
Marconi, tarafından radyonun icat edilmesiyle radyo frekansı ile karada ve denizde haberleşme imkanı sağlanmıştır. Bu icat ile tek kablo üzerinden birden fazla konuşma verileri gönderilmeye başlanmıştır.
Radyo dalgalarının kullanılması ile iletişimi sağlayan cihaza “telsiz” adı verilmiştir. Sonrasında ise telsiz sistemi geliştirilerek ilk telsiz telefon satışa sunulmuştur.

radyo Dalgali telefon

Tuşlu Telefon
Tuşlu telefonlar, Elektronik Teknolojinin büyük patlaması sonucunda 1960 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu süreç ile evlerde kullanılan elektronik telefonların zemini hazırlanmıştır. 1983 yılında ilk cep telefonunun çıkması itibariyle tuşlu telefonların kullanımı da azalmıştır.

akilli telefon

İlk Cep Telefonu

Motorola firmasının piyasaya sürdüğü DynaTAC 8000X ilk cep telefonu 1983 yılında Martin Cooper’ın icadıyla ortaya çıkmıştır. İlk cep telefonunun özelliklerini sıralayacak olursak;
850 gram olan cep telefonu ile 35 dakikalık kesintisiz bir görüşme yapılabilirdi. Bu cep telefonunun şarjının dolması 10 saat sürmekteydi. Tuşlu olan bu telefonun fiyatı ise 3000 doların üzerindeydi.

Bu firma, 1989 yılında daha hafif ve küçük olan MicroTAC 9800X adlı ikinci bir modeli tanıtmıştı. İlk kapaklı ve ekranlı olan cep telefonu olarak da biliniyor.

Ilk cep telefon

Nokia
1011 serisi ile 1980’li yıllarda üretimi başlanan Nokia cep telefonları, Motorola firmasının ilk rakibi olur. Şuan kullandığımız cep telefonlarının öncüsü olan Nokia, ilk antensiz cep telefonunu üretmiştir. Çıktığı andan itibaren büyük bir beğeni toplayan Nokia cep telefonları, 1999 yıllarında dünya genelinde cep telefonu piyasasının hakimi olmayı başarmıştır.

Nokia

Siemens
Alman teknoloji şirketi Siemens tarafından çıkarılan ve ilk renkli ekrana sahip olan S10 bütün ilgileri üzerinde topladı. 1997 yılında piyasaya sürülen telefon, o dönemde batarya sorunu nedeniyle beklenilen düzeye ulaşamadığı biliniyor.

Siemens

Ericson
İlk Bluetooth özelliğine sahip cep telefonu olan T39’un piyasaya sürülmesi ile Ericson firması büyük bir yankı uyandırdı. 2001 yılında çıkarılan bu telefonun T68 modelinde renkli ekran ve GPS özelliği de çok fazla ilgi görmüştür.

 

ericssontop

3G Teknolojisine Sahip Olan Cep Telefonları
Görüntülü konuşma yapılabilen ilk cep telefonu 2004 yılında çıkarılan Motorola RAZR’dır. Cep telefonlarında görüntülü arama ve internet kullanımını başlayan 3G teknolojisi olmuştur.
Hücresel veri transferinin en hızlı modeli olan 3G, ilk 1998 yılında Japonya’da kullanılmaya başlanmıştır. 2002 tarihinde Amerika’da, 1 yıl sonrasında ise Avrupa’da kullanımına başlanmıştır. Türkiye’de ilk olarak 2009 yılında 3G bağlantısı yapılmıştır.

Ericsonssadasd

Akıllı Telefon
Akıllı telefon kategorisinde olan en eski telefon, Motorola Simon modelidir. Piyasaya sürüldüğü ilk tarihte büyük bir ilgi uyandırsa da günümüz akıllı telefonları ile kesinlikle kıyaslanabilir düzeyde değildir. Simon akıllı telefon, ilk dokunmatik ve ajanda görevindeydi.

IPhone
iPhone 1, 2007 yılında Steve Jobs tarafından Amerika’da tanıtıldı. Akıllı telefon olarak tarihe geçen ilk telefon olan iPhone 1, tuş takımı olmadan sadece ekrana sahip olması, kablosuz internet özelliği ve daha birçok özelliği ile büyük bir yankı uyandırdı ve günümüzde de devam etmekte. Farklı bir yazılıma da sahip olan bu telefonda, Apple tarafından geliştirilen İOS işletim sistemi mevcuttur.

Bu özellikleri ile bilgisayardan çok da bir farkı olmayan telefon, 2007 yılında çok fazla satış yaparak kısa süre içerisinde bütün rakiplerinin önüne geçmeyi başarmıştır. Akıllı telefon modellerinin temelini atan Apple, özellikleri bakımından da kusursuz bir telefon üretimi yapmıştır. 6 senede 6 farklı model üreterek milyonların üzerinde satış elde etmiştir.

iphone

Samsung Galaxy S Serisi ile İlk Android Telefon
Cep telefonu modeli olarak piyasaya sunulan Galaxy serisi telefonlar, sonrasında akıllı telefon kategorisinde üretilmeye başlanmıştır. Galaxy serisinin ilk akıllı telefonu 2010 yılında çıkarılan İ9000 olmuştur. 3. Parti yazılımı olarak da iPhone’da ki gibi İOS değil de Android sistem kullanılmıştır. Android iletişim sistemine sahip olan ilk telefon özelliğini taşımaktadır.

Galaxy S modelleri ve serileri kullanıcılar tarafından çok ilgi görmüştür. iPhone’un piyasada olan hâkimiyetinin de ortağı olarak çok fazla satış yapmıştır.

Samsung s

Günümüz Teknolojisine gelecek olursak eğer günümüzde birçok telefon kullanıcısı, telefon şirketlerinin ”Amiral Gemisi” olarak adlandırdığı telefonlara yöneliyor. Bu telefonları geçmişteki telefonlarla karşılaştırmak pek de adil olmayacaktır.

Günlük kullanıcıların telefonlarının aksine günümüzde oyunculara özel telefonlarda çıkmaya başladı. Bu telefonlar genelde yüksek FPS ile oyun oynama keyfini kullanıcılarına sunuyor. Bazı modellerde harici fan, konsol tuşları gibi ekstra özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu telefonların asıl amacı E-Spor’culara özel olarak oyunlarda herhangi bir FPS düşüşü yaşanmaması için üretilmişlerdir.

Günümüzün piyat performans telefonları olarak belirlenen bazı listelerde mevcuttur. Gelin o listeye bir göz atalım.

En iyi fiyat performans telefonları:
Huawei P40 Lite
Huawei Nova 5T
Honor 20
Redmi Note 8 Pro
Xiaomi Mi 9T
Xiaomi Mi Note 10 Lite
OPPO Reno2 Z
Realme X2 Pro
OPPO Reno 3
Samsung Galaxy Note10 Lite
Samsung Galaxy M31
Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A71
Samsung Galaxy S10e
iPhone SE

2020-2021 dönemlerinde adını en çok duyurulan rakiplerine nazaran fiyatları daha uygun olan telefonlar listesidir. Apple tarafında İphone SE modeli ile tam bir fiyat performans telefonu ortaya koyan şirket, kendi modellerine sağlam bir rakip olarak piyasaya sunmuştur.

Oppo, Realme, Xiaomi, RedMi gibi teknoloji markalarının bir çoğu Türkiye’de fabrikalarını açıp, üretime başlamışlardır. Bununla birlikte öncelikle başlangıç seviye telefonlarını Türkiye piyasasına çıkarmıştı. Sonrasında artan ilgiyle beraber fiyat performans modelleriyle de popülaritesini arttıran markalar yakın zamanda Amiral Gemisi olarak adlandırdıkları telefonları da Türkiye’de üretmeye başlayacaklar.

Huawei tarafında yenilikler ve olaylar bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz sene Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı açıklama ile Google, Huawei’ye verdiği desteği geri çekmişti. Bununla birlikte Huawei şirketinin telefon ve tablet üretimini sonlandıracağı gibi haberler dünya gündemine oturmuştu. Sonrasında Huawei tarafından, kendi işletim sistemlerini üreteceklerini ve telefonlarına, tabletlerine entegre edecekleri haberi, Huawei kullanıcılarının içine bir su serpti diyebiliriz.

Harmony Os Huawei

Huawei tarafında HarmonyOs işletim sistemi ile birlikte tekrar telefon ve tablet satışlarında artış bulunan şirket, günümüzde fiyat performans telefonlarıyla hala oldukça ön planda olduğunu söyleyebiliriz.
Samsung tarafına da bakacak olursak eğer, geçmişten günümüze kadar birçok kullanıcısının ilgisini çeken firma, son zamanlarda çıkardıkları fiyat performans telefonlarının özellikle bataryası konusuna dikkat ediyor. Geçmişte patlayan bazı modellerinden sonra yüksek batarya kapasitesi ile çalışan şirket ilgi görmeye devam ediyor.

Günümüz ”Amiral Gemisi” telefonları listesi:
Xiaomi POCO F2 Pro
Xiaomi Mi 10
Huawei P40 Pro
Samsung Galaxy Note 20
Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20
iPhone 12

Genel olarak ihtiyaçlarımıza göre aldığımız mobil telefonlara bakacak olursak eğer, Amiral Gemisi olarak adlandırılan telefonlar tamamen bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde üretilmiş ve yıllarca kullanım ömrü sunabilecek kapasitededir. Bu durumda verilen meblağlara değer mi olarak düşünürsek eğer, kullanıcıların cebini yakacağını söyleyebiliriz.

Iphone 12

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap