1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Fransa Bayrağı Değişti

Fransa bayrağı renkleri değişti. Detaylar haberimizde yer alıyor.

Fransa Bayrağı Değişti
0

- Advertisement -

Fransa bayrağı değişti, Fransa Cumhuriyeti tarafından kullanılmış ve hâlen kullanılmakta olan ulusal bayraktır. Soldan sağa doğru sıralanmış farklı renkte üç dikey banttan oluşmuştur. Bu renkler soldan sağa sırasıyla şunlardır: Mavi, Beyaz ve Kırmızı. Bayrağın kökeni Fransız Devrimi’ne kadar dayanmaktadır. Fransız Devrimi ve onun dünyaya yaydığı eşitlik, özgürlük, milliyetçilik ve demokrasi gibi fikirler nedeniyle birçok başka ülkenin de bayraklarının yapımında etkili olmuştur.

- Advertisement -

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Fransa’nın “derin sembollerine müdahale etme” gerekçesiyle tepki çekeceğinden endişe ettiği için ne bir açıklama ne de bilgi paylaşımı yapsa da ulusal bayrağın üç renginden birinin geçen yıldan beri geçirdiği ton değişimi manşetlerin dikkatini çekiyor.

Peki bu renk tonu değişiminin asıl sebebi nedir?

Bu değişim çok konuşulmakla birlikte Fransız radyoları sürekli olarak bunlardan bahsetti. Editörü Louis de Raguenel, asıl sebebin, monarşinin devrilip ilk Cumhuriyet’in kurulmasının ardından 1794 bayrağında kullanılan tona daha çok benzemesi ve bu bakımdan daha devrimci bulunması olduğunu belirtti. Haberde “Açıkçası çok siyasi olduğu aşikâr denildi. Fransız devriminin bir simgesine yeniden mi bağlanılıyor? Kimilerinin güzel, kimilerinin ‘çirkin’ bulduğu yeni ton Fransız Le Parisien gazetesi haberleştirdi.

AB bayrağı ile Fransız bayrağı yan yana durduğundan, tüm estetik nedenlerin ötesinde, aynı mavi tonun kullanılmasına karar verildiğini söyledi. Nitekim fotoğraflar da AB bayrağı mavisi ile Fransız bayrağı mavisinin tam uyum içinde olduğunu gösteriyor. Fakat geçen yıl lacivert ton ortaya çıkana kadar.

Sonucu ne olacak?

Sarayda çıkan bayrak çatışması da oldukça dikkatleri çekti. De Raguenel, bu yüzden Elysee’nin AB’ ye karşıt bir hareket yapılmadığını anlatmak için seferber olduğunu söyleyerek şu bilgiyi de ekledi.  Mevcut bayrağın resmi amaçlarla kaldırılması gerektiğine dair bir kararname çıkarılmasa da hükümet içerisindekilerin cumhurbaşkanıyla ters düşmek istemediği dikkat çekildi.

Yazar Hakkında

teknokesif.com- Kurucu

Yorum Yap